válkaČeskoslovenskoobjevy

Italská restaurace nabízí jedinečnou specialitu – „smažený vzduch“

Všichni víme, jaké to je být venku a dýchat čerstvý vzduch. Právě esenci tohoto prožitku se pokusil zachytit šéfkuchař Nicola Dinato, který v restauraci Feva nabízí smažený vzduch. Název je sice trochu zavádějící, ale zákazníci nedostanou prázdný talíř.

Aria fritta jsou ve skutečnosti slupky z tapioky, které projdou procesem vaření, pečení a smažení. Po odstranění přebytečného oleje se vzniklé tvary deset minut luhují v ozónu. Tento proces jim podle Dinata dodává specifické aroma, připomínající sníh, čistý vzduch a pobyt ve vysokých nadmořských výškách.

Hotové kuličky smaženého vzduchu jsou následně posypány modrou solí, která reprezentuje modrou oblohu. Hosté je dostanou na obláčku cukrové vaty společně s majonézou se sezamem a chia semínky jako dipem. A to stále ještě není všechno. Koule jsou před hostem lehce postříkány kdoulovým octem, který v reakci s cukrem vytvoří „smažící efekt“.

„Našim cílem je návštěvníkům připomenout vůni čerstvého vzduchu. Aria fritta je idiom, ekvivalent anglického výrazu ‚plný horkého vzduchu‘, který se používá pro někoho, kdo příliš mluví, ale přitom neříká nic podstatného nebo smysluplného,“ říká o neobyčejném pokrmu Dinato.

Na první pohled se může zdát, že se jedná o další buržoazní výstřelek pro jedince, kteří neví, co s penězi. Některé zdroje dokonce mylně uvádějí, že za smažený vzduch zaplatíte cca 680 korun, což pro podobný produkt opravdu není málo. Feva ho všem návštěvníkům ale nabízí zadarmo jako pozornost podniku. Za extravagantní gastronomií se skrývá važnější sdělení.

„Když se díváme na svět okolo sebe, v tomto konkrétním historickém momentu jsme našim hostům chtěli předat poselství, které jsme transformovali do gastronomické podoby. Žijeme v době, kdy jsou základní hodnoty života nahrazovány frivolním a prázdným obsahem bez skutečného významu,“ uzavírá Dinato.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu