válkaČeskoslovenskoobjevy

Italové vymysleli nový způsob pohřbívání. Místo rakve vak, z něhož vyroste strom!

Italové vymysleli nový způsob pohřbívání. Místo rakve vak, z něhož vyroste strom!
Zdroj: boredpanda.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Člověk umře a místo studeného náhrobního kamene na místě jeho posledního odpočinku vyroste strom. Vyroste vlastně přímo z něj. Italští designéři vymysleli kapsli z biologického materiálu, do které se uloží mrtvé tělo. Kapsle se postupně rozloží společně s tělem, které se tak stane živnou půdou pro strom.

Tomáš Chalupa 2. března 2015

Anna Citelli a Raoul Bretzel jsou italští designéři, které oslovil způsob pohřbu, při kterém nebožtíka pohřbí do země společně se semenem nějakého stromu. Ten se praktikuje v některých asijských zemích, ale objevuje se v jednotlivých případech po celém světě. Italská dvojice teď vyvinula kapsli nebo vak, do kterého se mrtvé tělo uloží a po pohřbení do země z něj vyroste strom. Problém je, že tento způsob pohřbívání Itálie neumožňuje, takže zatím je na prodej pouze kapsle s tím, že si zákazník pohřeb zorganizuje sám. Na výběr je údajně několik desítek druhů stromů, jejichž semena se vloží do vaku. Jsou mezi nimi buky, břízy, vrby a javory.

„Chtěli bychom, aby hřbitovy do budoucna změnily svou podobu. Bylo by určitě hezké, kdyby kromě náhrobků a řad hrobů obsahovaly také háje nebo lesíky z těchto stromů. Místo aby kvůli naší rakvi někde zemřel strom, naopak díky naší smrti nový strom vyroste. Pro pozůstalé je také příjemnější chodit ke stromu, který mohou zalévat, než klást věnce na chladné kameny,“ říká Anna Citelli.

Je otázkou, jak by pozůstalí reagovali na to, kdyby jim strom uschnul nebo třeba shořel zásahem blesku. Mohlo by se také stát, že pokud by se zvyk příliš rozšířil a na hřbitovech by vznikaly celé lesy, bylo by obtížné najít a identifikovat ten správný strom. Ale samozřejmě nápad je to bezesporu zajímavý.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu