válkaČeskoslovenskoobjevy

Itálii decimuje koronavirus, mafie stále vydělává

Itálii decimuje koronavirus, mafie stále vydělává
Zdroj: thelocal.it

O mafii se říká, že umí vydělat na čemkoliv. Také je pověstná tím, že i z hrozeb umí udělat příležitosti. Mafie, ať už do ní řadíme klasickou sicilskou Cosu Nostru nebo kalábrijskou Ndranghetu, byla příchodem a drtivým dopadem koronaviru v Itálii velmi zaskočena, ale už po pár týdnech se tyto organizace dokázaly vzpamatovat a nyní na celé situaci profitují.

Tomáš Chalupa 31. března 2020

Jde o to, že mafie investovaly v minulých dekádách do takových odvětví, která jsou nyní opravdu potřebná. Svoz a recyklace odpadu je jedním z nich, další je pohřebnictví, mafie má také v portfoliu mnoho benzínových pump, energetických distribučních společností, zkrátka firem, které jsou potřeba nyní dříve než kdy jindy a jejichž provoz je prostě nutný k chodu státu. Není to tedy tak, že by mafie věděla už před mnoha lety, že přijde pandemie, ale spíše se držela svého strategického plánu držet se v tom byznysu, který je nezbytný a bude fungovat za války, karantény, povodní, prostě kdykoliv. Mafie má také ve své genetické paměti poslední velkou pandemii, kterou byla v roce 1884 cholerová epidemie. Ta zabila polovinu obyvatel Neapole a mafie ví, co taková pandemie může napáchat.

Druhou velkou zbraní mafie jsou vězni ve vězeních. Na těch sice nemůže nijak vydělávat, ale může využívat současného stavu k tlaku na propuštění svých zavřených mafiánů. Podle italské tajné služby mafie organizovala už několik vzpour ve věznicích. Vězni se pochopitelně domáhali propuštění kvůli obavě z nákazy. Vzpoury sice byly potlačeny, ale vláda přesto propustila předčasně 2500 vězňů. Podle nevládní organizace Antigone bylo mezi nimi mnoho členů mafie, kteří skončili v domácím vězení.

Celkově se dá konstatovat, že mafie v časech koronaviru nadále prosperuje, využívá slabých míst v systému a snaží se co nejvíce těžit ze svého napojení na klíčové služby a průmyslová odvětví v zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu