Emmě Morano je 116 let a do hrobu se zatím nechystá.

Emmě Morano je 116 let a do hrobu se zatím nechystá. | zdroj: nbcnews.com


Italce je 116 let, je jediný žijící člověk, který se narodil v 19. století

TÉMATA: senioři | itálie

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 05. 2016 | 09:00

Emma Morano je nejdéle žijícím člověkem na planetě, loni v listopadu oslavila v kruhu své rodiny neuvěřitelných 116 let! Je také jediným člověkem na světě, který se narodil v 19. století. Na svět přišla 29. listopadu roku 1899. To ještě Československo neexistovalo a na ulicích se pohybovaly jen koně a drožky.

Emma Morano žije v bytě ve Verbanii, který už delší dobu neopouští. Společnost jí dělá jen ošetřovatelka a její neteře. Na svůj pokročilý věk je ve velmi dobrém zdravotním stavu, jak tvrdí její lékař Carlo Bava.  A opět je zde jedna zvláštní věc. Ani tato nejstarší žena na světě nedržela nikdy nějakou dietu, její stravovací návyky by se daly označit jako nezdravé, s převahou masa a živočišných bílkovin. Denně sní dvě syrová vejce a kousek syrového steaku. Tuhle stravu jí ovšem naordinoval její osobní lékař, když jí zjistil před několika lety chudokrevnost. 

Vědci jsou obecně velmi překvapeni z dlouhověkosti Italů.  Jak známo, lidé, kteří přesáhli sto let, žili často ve Středomoří a poměrně mnoho jich bydlelo na Sardinii. Podle Carla Bavy je ale v případě Moranové podstatná hlavně její genetická výbava.

"Je to v genech. Měla těžký život, který by z každého jiného odčerpal energii,"  tvrdí lékař. Manžel Moranovou bil, přišla také o šestiměsíční dítě. Pracovala v továrně na tašky, pak i v hotelu jako pokojská. Manžela opustila v době fašismu. "Byla a je stále velmi rozhodná,"  říká o ní Bava. Je také stále velmi klidná a nemá žádné  chronické zdravotní problémy. Zdá se, že si primát nejstaršího člověka na planetě podrží ještě hezkých pár let. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 05. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu