Základna v Keflaviku se stala cílem demonstrantů, kteří chtěli ochránit neviditelné elfy.

Základna v Keflaviku se stala cílem demonstrantů, kteří chtěli ochránit neviditelné elfy. | zdroj: starandstripes.com


Islanďané přišli k základně NATO v Keflavíku, aby ochránili elfy

TÉMATA: island | nato | báje

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 12. 2018 | 06:00

23. března roku 1982 se k základně NATO v Keflavíku přihrnul dav 150 lidí. Byli pobouřeni, protože podle nich byli v ohrožení elfové, bytosti jejich srdcím velmi blízké.

Šlo o to, že Keflavík sloužil jako letecká základna pro velká průzkumná letadla AWACS a také stíhačky Phantom. Podle demonstrantů tyto letouny svým hlukem rušily a smrtelně ohrožovaly skrytý národ huldufólk, což jsou podle místního folklóru elfové.

Dav sice ničeho nedosáhl, kromě příslibu přísné inspekce letového provozu a hlučnosti, ale jejich akce se dostala na stránky mnoha novin. New York Times napsal obsáhlý článek o jejich snaze chránit bájný svět islandských elfů. Okolnímu světu ovšem zněla celá záležitost naprosto šíleně.

Na samotném Islandu má ale téma elfů zcela jiný význam. Existuje mnoho vážených osobností včetně politiků nebo právníků, kteří tvrdí, že v jejich existenci věří. A mnoho lidí bylo ochotno bojovat za to, aby tento skrytý lid mohl žít v klidu a mohl si ponechat svůj tradiční způsob života. Co na to, že nikdo neví, jak tento tradiční způsob života vypadá, protože živého elfa nikdy nikdo neviděl. Podle výzkumu univerzity v Reykjavíku celých 8 procent lidí uvedlo, že věří na existenci elfů.  Závěrečná zpráva výzkumu jasně uváděla, že Islanďané jsou více nakloněni věřit na existenci paranormálních jevů, podivných tvorů nebo třeba elfů. Drsný ledový kraj zkrátka dělá mnohé s dušemi i mozky místních obyvatel.

Jaká je tedy vlastně podstata těchto elfů? Jsou podobní lidem, ale jsou menší a pohlednější. Oblékájí se jako islandští venkované z 19. století a zachovají si i jejich styl života.  Lidé je nemají šanci spatřit, jsou pro ně neviditelní. Jsou přátelští a chovají se stejně jako lidé – staví si domy, mají rodiny, chodí na ryby, jen prostě nejsou vidět. Ovšem pokud se cítí ohroženi nebo někdo ničí jejich přirozené prostředí, mohou se začít dít zlé věci. Dokonce když Islanďané stavěli jednu silnici, museli s tím na nějakou dobu přestat, protože ochránci přírody a elfů (většinou jsou to ti samí lidé) prosadili její zákaz, protože měla vést přes území obývané elfy. Šlo zejména o jednu velkou skálu nebo kopec zvaný Alfaborg, tedy Elfí skála.

A tak je to na Islandu se vším. Mýty, tradice a vztah k půdě hrají velkou roli a místní lidé jsou ochotní pro tyto hodnoty i demonstrovat.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 12. 2018 | 06:00

Zavří­t reklamu