Vikingové plenili cizí země hlavně z důvodu získání otrokyň.

Vikingové plenili cizí země hlavně z důvodu získání otrokyň. | zdroj: allthatsinteresting.com


Islanďané jako potomci vikingských sexuálních otrokyň? Podle vědců velmi pravděpodobné

TÉMATA: vikingové | island | otroci | středověk | sex

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 07. 2018 | 09:30

Vikingové na svých nájezdech nejen dobývali území, ale také získávali spoustu otroků. Zejména pro zajaté ženy existoval jen jeden úděl - sloužit jako sexuální otrokyně svým uchvatitelům. Vědci zjistili, že mnoho z nich bylo převezeno na Island, a mohly tak dát základ jeho dnešní populaci.

Vědci analyzovali DNA místních obyvatel. Zjistili, že 80 procent zdejších mužů jsou původem seveřané z Dánska, Norska a Švédska. Ale jinak tomu je u žen. Tam je celá polovina žen keltského původu, což znamená, že jejich původ je v Irsku a Skotsku. Zdá se jisté, že první Islanďané tak vznikli ze spojení severských Vikingů a keltských žen. Jenže ty se mohly na ostrov dostat jediným způsobem – jako sexuální otrokyně.

Není to nic překvapivého, protože lodě Vikingů na dalekých výpravách vždy převážely i otrokyně. Bojovníci si zkrátka své potěšení vozili s sebou na cesty. Otroctví obecně hrálo ve vikingské společnosti velkou roli, mnohem větší, než si mnoho lidí připouští. Otrokům se říkalo thrallové a byli přítomni ve všech keltských společenstvích. Byla to nesourodá skupina nejrůznějších válečných zajatců z celé Evropy. Jen díky přítomnosti otroků, kteří vykonávali všechny těžké nebo podřadné práce, se mohli vikingští válečníci celé dny věnovat pitkám a sexu.

Pro vikingského bojovníka bylo například zcela nepřijatelné, aby si sám podojil svou vlastní krávu. Pokud by něco takového udělal, naprosto by se zesměšnil a ztratil by vážnost. Vše za něj museli dělat otroci. Život těchto otroků byl mimořádně těžký a brutální. Byli vystaveni všem možným druhům násilí. Pokud jejich majitel zemřel, byli většinou také povražděni, aby mu sloužili v posmrtném životě. Jejich život neměl žádnou velkou váhu a smrt otroka byla něčím, co nikdo neřešil.

Dívky měly úděl snad ještě horší. Čekalo je jen neustálé znásilňování, v přestávkách musely sloužit jako služky a dělat domácí práce. Říká se, že touha po nových ženách byl hlavní motor vikingského nájezdu na Británii v 9. století. Bylo to logické. Vikingové byli podle některých autorů polygamní a nejmocnější válečníci měli mnoho žen, zatímco na ostatní se žen nedostávalo. Klasický problém, který dnes řeší třeba arabské země. Muži proto museli dobývat cizí území právě v naději, že tam naleznou mnoho žen, které si budou moci zabrat pro sebe.

Z některých otrokyň se mohly po čase stát regulérní manželky. Podle historiků k tomu běžně docházelo, protože muži toužili mít rodiny, a ne jen udržovat obrovské harémy otrokyň. Možná, že tyto manželky byly těmi, které také pluly s Vikingy na Island. Vědci se domnívají, že to mohl být mix obou skupin, tedy manželek i otrokyň.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 07. 2018 | 09:30

Zavří­t reklamu