válkaČeskoslovenskoobjevy

Island uznal uctívání severských bohů jako oficiální náboženství

Island uznal uctívání severských bohů jako oficiální náboženství
Zdroj: messagetoeagle.com

Když Island opustili poslední Vikingové, začalo mizet i jejich původní náboženství, které nahradilo postupně křesťanství. Po 1000 let byl ostrov křesťanský, ale nyní vláda uznala původní náboženství za oficiální církev.

Tomáš Chalupa 26. října 2016

Na kopci nad hlavním městem Reykjavíkem stojí nový chrám zasvěcený severským bohům. Je to důsledek změny náhledu na toto náboženství, které bylo nyní legitimizováno. Thor, Freya, Odin, Idun a další bohové se vracejí na ledový ostrov. Už dříve si získávalo toto náboženství své příznivce, kteří také stavěli nejrůznější stavby spjaté s touto vírou. Nejslavnější je Arctic Henge, kruhový monument v Raufarhöfnu, jehož kamenný oltář je postaven tak, aby zachytil sluneční paprsky v určitou denní dobu. Nyní má Island i svůj první chrám severských bohů.

V čele církve stojí kněz Hilmar Hilmarsson. Svou organizaci založil už v roce 1972. Jeho náboženský směr se nazývá Ásatrú a hlásí se k němu v současnosti 2300 lidí z celkové populace Islandu, která číní 330 000 lidí. Právě členové církve se složili na stavbu nového chrámu. V chrámu se mohou konat také svatby a pohřby. Hnutí zatím nemůže konkurovat křesťanství, ale rychle se rozmáhá, a kdo ví, jestli se za nějakou dobu celý ostrov nevrátí k uctívání starých severských božstev.

Další články

Zavří­t reklamu