válkaČeskoslovenskoobjevy

Island možná bude jedním z největších vývozců banánů na světě

Island možná bude jedním z největších vývozců banánů na světě
Zdroj: thevintagenews.com

O Islandu se ví, že žije z turismu, rybolovu a těžby kovů. Co se zřejmě neví vůbec, je fakt, že Island je také producentem banánů. Ano, čtete dobře, na tomhle ostrově se pěstují banány, kdysi se vyvážely do celé Evropy.

Tomáš Chalupa 26. září 2017

S pěstováním banánů se na ostrově začalo v roce 1941. Vláda tehdy chtěla, aby se poněkud diverzifikovaly zdroje financí, které přicházely do státního rozpočtu. Banány se začaly pěstovat ve sklenících u termálních pramenů a vulkánů. Jejich teplo vyhřívalo skleníky a vytvářelo potřebné podmínky pro pěstování těchto subtropických plodin. Poměrně dlouhou dobu se tomuto způsobu pěstování dařilo.

Přesto se na konci padesátých let ukázalo, že pěstování banánů v těchto podmínkách trvá příliš dlouho. Banán běžně dozraje v přirozeném prostředí za pár měsíců, na Islandu mu to trvá dva roky. Od roku 1959 se na Island zase banány začaly dovážet a domácí produkce byla určena pouze pro místní obyvatele.

Dnes je na Islandu jediná velká komerční plantáž banánovníků u města Reykir, která produkuje 2,2 tun banánů ročně. Nic moc, že? Jenže to má jednu velkou výhodu. Díky izolovanosti ostrova nebyly nikdy napadeny nemocemi, zejména Panamskou nemocí, která devastuje světové plantáže banánů. Pokud by se věci vyvíjely opravdu špatně a nemoci by zničily světové plantáže, bude Island možná jedním z největších světových producentů banánů. Vyloučit se to nedá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu