válkaČeskoslovenskoobjevy

Islámští teroristé dál ničí starověké památky. Do povětří vyhodili hradby legendárního města Ninive!

Islámští teroristé dál ničí starověké památky. Do povětří vyhodili hradby legendárního města Ninive!
Zdroj: fk-news.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Teroristická organizace Islámský stát plní své výhrůžky. V úterý večer 27. ledna 2015 vybombardovala rozsáhlé části hradeb legendárního města Ninive na území dnešního Iráku.

Irena Gruberová 31. ledna 2015

„Militantní bojovníci z IS vyhodili dnes do povětří velkou část archeologických hradeb Ninive ve čvrti al-Tahir,“ oznámil v úterý mluvčí Kurdské demokratické strany v Mosulu Saed Mimousine. Jak dodal, použili k tomu obrovské množství výbušnin. „Bombardování archeologických monumentů Islámským státem je flagrantním porušením zákonů o ochraně lidské kultury, civilizace a jejího dědictví,“ prohlásil Mimousine v rozhovoru pro IraqiNews.com a vyzval světovou veřejnost k zaujmutí stanoviska, aby se zabránilo dalšímu ničení historických památek v Iráku.

Takto džihádisté ničí svatyně, mešity a jiné historické památky v provincii Ninive.

Takto džihádisté ničí svatyně, mešity a jiné historické památky v provincii Ninive.

Někdejší mezopotámské město Ninive bylo jedním z nejvýznamnějších center starověkého světa a sehrálo prominentní roli ve vývoji lidské civilizace. Jeho historie sahá až do 6. tisíciletí před naším letopočtem, kdy kočovní Aramejci založili na východním břehu řeky Tygris osadu. Největší slávy dosáhla za vlády krále Senacheriba, který z Ninive učinil hlavní město Asýrie. Vystavěl si v něm krásný palác a město obehnal dvojitými hradbami s 15 branami. Za jeho zdmi tehdy žilo 170 000 obyvatel, tedy zhruba tolik jako v současné Plzni.

Jeden z jeho nástupců král Aššurbanipal vybudoval v Ninive ještě další nádherný královský palác, který nechal vyzdobit spoustou reliéfů. V asyrské metropoli také založil rozsáhlou knihovnu s hliněnými tabulkami, z nichž se dochoval slavný Epos o Gilgamešovi.

Starobylé hradby s jednou ze vstupních bran

Starobylé hradby s jednou ze vstupních bran

Hradby města Ninive měří po obvodu 12 kilometrů. Jak velká část z nich byla už zničena, nebylo zatím upřesněno. Po dobytí iráckého města Mosulu loni v červnu zničili islámští džihádisté již mnoho historických památek, archeologických nalezišť i náboženských míst, jako například Jonášovu svatyni z 8. století, kde měl být biblický prorok údajně i pochován. Tu nechal před lety někdejší irácký diktátor Saddám Hussajn zrenovovat a od té doby se stala oblíbeným poutním místem. Tak jako mnohé další objekty však byla trnem v oku islámským fanatikům, neboť prý poškozuje islám a povzbuzuje věřící k uctívání všeho jiného než Boha. Kulturní a občanská veřejnost toto počínání označuje za zločin proti kulturnímu a lidskému dědictví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu