Ničení soch radikálními islámisty v mosulském muzeu

Ničení soch radikálními islámisty v mosulském muzeu | zdroj: dailymail.co.uk


Islámští teroristé barbarsky ničí vzácné starověké sochy a vypalují knihovny

TÉMATA: islámský stát | irák | starověk

user-avatar

Irena Gruberová

27. 02. 2015 | 10:43

Kulturní veřejnost je v šoku. Poslední video, jímž se džihádisté z Islámského státu „pochlubili“ na internetu, ukazuje, jak barbarským způsobem ničí sochy v muzeu. Jde o originály staré až 3000 let! UNESCO bije na poplach.

Islámský stát se rozhodl, že oblasti, které ovládá, kompletně „očistí“ od všeho, co se neslučuje s jejich perverzním pojetím islámu. S palicemi, krumpáči a sbíječkami vtrhli do muzea starověkých památek v iráckém městě Mosulu a vrhli se na originály soch, které pocházejí z významných archeologických nalezišť v Hatra a Ninive, včetně paláce asyrského krále Sinacheriba. Povalili je na zem, mlátili do nich kladivy, až je nenávratně rozbili na mnoho kousků. Mezi takto zničenými plastikami byla i mytologická postava okřídleného býka s lidskou hlavou, střežící jednu z bran v někdejší metropoli asyrské říše, ve městě Ninive. „Je to jako by někdo zničil sfingu v Egyptě,“ poznamenal k tomu ředitel berlínského muzea Markus Hilgert.

Islámskému státu jsou však tyto památky trnem v oku. „Jsou to idoly a sochy, které lidé v minulosti uctívali namísto Alláha,“ vysvětluje jeden z džihádistů na kameru a dodává: „Prorok Mohammed shazoval modly vlastníma rukama, když přišel do Mekky. Náš prorok nám to nařídil. Jeho učedníci to také dělali, když dobyli území. Je nám jedno, že to stojí miliony dolarů.“

Džihádisté v muzeu

Islámský stát, jenž ovládá třetinu Iráku a sousední Sýrie, již zničil mnoho archeologických památek, které považuje za pohanské a kacířské. Za oběť mu padla řada svatyň a chrámů, včetně muslimských svatých míst. Některé cenné artefakty džihádisté prodávají na černém trhu se starožitnostmi, aby měli z čeho financovat své boje o kontrolu oblastí a své nenávistné kampaně. Objemnější památky, které by bylo obtížné převážet a prodat, raději rovnou zničí.

Předmětem jejich ničení jsou samozřejmě také knihy. Proto již zapálili několik knihoven a nedávno vyhodili do povětří veřejnou knihovnu v Mosulu. V plamenech tak shořelo na 10 tisíc knih a 700 vzácných rukopisů. Podle ředitele knihovny Ghanima al-Ta'ana použili teroristé podomácku vyrobené výbušniny.

Mnozí vzdělaní obyvatelé Mosulu jsou z těchto událostí v šoku, ale nedokážou teroristům v jejich barbarství zabránit. V době chaosu, který nastal po americké invazi do Iráku a svržení Saddáma Husajna v roce 2003, se řada z nich snažila ukrýt některé ze vzácných rukopisů u sebe doma, aby je uchránili před zničením či uloupením. To se však nyní už bojí udělat, neboť džihádisté za to hrozí trestem smrtí.

„Tento útok je mnohem víc než kulturní tragédií,“ vyjádřila se k incidentu generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová. Podle ní se jedná o nebezpečnou situaci, kdy se Irákem šíří sektářství, násilný extremismus a konflikty. „Systematické ničení ikonických složek bohatého a rozmanitého dědictví Iráku, jehož jsme svědky v posledních měsících, je nepřijatelné a musí být okamžitě zastaveno,“ prohlásila. Požádala proto o urychlené svolání krizové schůzky bezpečnostní rady. Otázkou je, zda už není pozdě.

user-avatar

Irena Gruberová

27. 02. 2015 | 10:43

Zavří­t reklamu