Tento bojovník Islámského státu drží v ruce americkou útočnou pušku | zdroj: internet


Islamisté jako hadrníci se zastaralými kalašnikovy? Zapomeňte! Mají americké zbraně, včetně Černých jestřábů

Představa džihádistů v sandálech a s obstarožními Kalašnikovy v případě bojovníku IS (Islámského státu) už zdaleka neplatí. Jak upozorňují tajné služby, především v Iráku se bojovníci islamistů dostávají k moderním vojenským technologiím. Irácká armáda před IS většinou prchá a vše, co má k dispozici, tak padne do rukou islamistů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 10. 2014 | 07:03

Nedávno se objevily informace, že na obsazených letištích ukořistil Islámský stát několik stíhacích letadel a ihned s nimi zahájil nácvik. Už dříve se objevily informace, že IS má k dispozici rovněž ukořistěné vrtulníky Black Hawk, ale neumí s nimi létat. Západní novináři se často ptají, k čemu byly vynaložené miliardy dolarů na vyzbrojení pravidelné irácké armády, jestliže ta prakticky nebojuje a její výzbroj padá neporušená do rukou islamistů. Nejnovější výzkum zvaný Conflict Armament Research, tedy něco jako Výzkum výzbroje v konfliktech, přišel s dalšími informacemi, které příliš nepotěší americkou administrativu a daňové poplatníky. Podle závěrečné zprávy je velká část munice, kterou IS používá v Iráku, americké výroby.

Náboje americké výroby objevené při výzkumu

Speciální výzkumná skupina posbírala v syrských a iráckých kurdských provinciích 1700 vystřelených nábojů. Každý pátý byl vyroben v USA. Podle závěrečné zprávy je většina munice vyrobena v Číně a bývalém Sovětském svazu, ale jde o munici velmi starou. V Sýrii byl objeven jeden zásobník, který byl vyroben v roce 1945, jinak je většina syrské munice stará třicet i více let a pochází z Číny a SSSR. V Sýrii se našly ale také vzorky munice vyrobené velmi nedávno v Rusku. Naopak v Iráku je munice vyráběná v USA velmi častá. Jde v drtivé většině o náboje do útočných pušek M-16 a M-4.  

Zanechaná munice po bojích slouží jako jasná stopa, kdo vyzbrojuje islamisty

Z faktů vyplývá jediné: do Sýrie proudí dodávky munice z Ruska, a k té se potom v bojích dostávají islamisté. Do Iráku zas putují munice z USA a její osud je podobný. Vyzbrojováním irácké armády vlastně USA přispěly k lepší výzbroji Islámského státu. Opakované selhávání irácké armády už pobouřilo některé americké kongresmany i veřejnost. Oprávněně se ptají, zda miliardy na vyzbrojení Iráčanů nebyly peníze vyhozené oknem. Nejde jen o to, že prostředky byly vyplýtvány, byly dokonce v podstatě poskytnuty nepříteli.     

Islamisté z IS 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 10. 2014 | 07:03

Zavří­t reklamu