Další dvě významné památky v Palmýře srovnali se zemí teroristé z Islámského státu, ukazují tyto záběry. | zdroj: youtube.com


Islamisté řádí v Palmýře, zničili dvě významné památky

TÉMATA: sýrie | památky | islamisté | islámský stát

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 02. 2017 | 08:26

Záběry z ruských dronů ukázaly, že Islámský stát v Palmýře dál likviduje vzácné antické památky. Jejich řádění nově padly za oběť římský amfiteátr a také unikátní monument Tetrapylon se 16 sloupy, který byl starý 1700 let.

Obě památky byly jedny z nejvzácnějších v celé Sýrii a byly na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nyní jsou srovnány se zemí, jak potvrdily záběry ruského ministerstva vnitra, pořízené přímo v oblasti. 

Islamisté drželi Palmýru celý rok a zničili velkou část historických památek. Pak se město podařilo dobýt syrským a ruským vojskům a Islámský stát z lokality vypudit. Do místa se dokonce vrátili archeologové a odborníci, kteří plánovali obnovení zničených památek. Pak ale Islámský stát nečekaně dobyl Palmýru zpět a nyní podle všeho pokračuje ve svých barbarských činech. S obnovou památek je tak nejspíš konec, spíše se dá očekávat, že i další vzácné stavby z období Římské říše srovnají islamisté se zemí. 

Podle generální ředitelky UNESCO Iriny Bokovové je zničení památek jednoznačným válečným zločinem. "To není jen destrukce starých památek, to je destrukce celé civilizace," prohlašuje pro změnu Maamoun Abdulkarim, syrský ministr pro historické památky. Lze tedy jen doufat, že se podaří Palmýru vyrvat z rukou islamistů dříve, než všechny zbylé památky zničí. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 02. 2017 | 08:26

Zavří­t reklamu