válkaČeskoslovenskoobjevy

Iry nejspíš klepne, vědci tvrdí, že nejsou Keltové

Iry nejspíš klepne, vědci tvrdí, že nejsou Keltové
Zdroj: ancientpages.com

Irové sami sebe považují za hrdé potomky Keltů. Podle vědců to ale není pravda, Irové nejsou potomci Keltů, ale kmenů obývajících Střední východ.

Tomáš Chalupa 12. května 2020

V roce 2006 Bertie Currie dělal výkop pro příjezdovou cestu do baru na ostrově Rathlin Island. Při práci si všiml velkého placatého kamene skrývajícího se pod nánosy hlíny. Pod kamenem byla jakási dutina. Currie tam posvítil a učinil objev, který přepsal historii. „Uviděl jsem tam gentlemana, tedy, jeho lebku a kosti.“

Currie zavolal policii, aby se na kostru přijela podívat. Brzy se ale ukázalo, že to není případ pro policii, ale spíše pro vědce. Analýza ukázala, že jde o člověka, který se do Irska dostal asi 1000 let před Kelty. To znamená, že to nejsou Keltové, po kom mají Irové své geny, ale ještě někdo před nimi.

Stáří ostatků bylo určeno na 2 tisíciletí před naším letopočtem a podle všeho pocházejí odněkud ze Středního Východu. To znamená mnoho zásadních věcí. Keltové nejsou nejstaršími obyvateli Irska, před nimi tu byly ještě jiné národy a ty nemají nic společného s Kelty. Kosterní nález nejstaršího Ira ukazuje, že původní obyvatelé přišli na ostrov opravdu zdaleka. Není to zase takové překvapení, protože už dřívější studie ukázaly, že Skoti jsou pro změnu potomci afrických kmenů obývajících Saharu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu