Takhle mohl vypadat irský národní parlament, kdyby Irsko obsadili nacisté. | zdroj: atoast2toast.com


Irsko sympatizovalo s Německem, Hitler se ho ale chystal napadnout

TÉMATA: druhá světová válka

Irsko za druhé světové války vyhlásilo neutralitu v naději, že je to ochrání před případným vojenským útokem. Jak ale po letech vyplynulo na povrch, nacisté do Irska chystali invazi pod krycím názvem Operace Green.

user-avatar

Jan Kyzlink

28. 02. 2015 | 23:30

Příručka popisující invazi do Irska

Svědčí o tom podrobně vypracovaná příručka, která ještě donedávna nesměla spatřit světlo světa. Patřila k přísně tajným dokumentům Třetí říše a v rukou ji drželi jen vysoce postavení nacističtí činitelé. Sestávala ponejvíce z map s označením strategicky významných bodů. To, že se po tolika letech utajení pojednou objevila a šla do aukce, překvapilo i samotné historiky.

Německé letouny Heinkel během bitvy o Británii

Je známo, že neutrální Irsko s Německem sympatizovalo a navzdory proklamované neutralitě umožnilo německým ponorkám operovat ve svých vodách. Hitler měl ovšem v plánu Irsko napadnout společně s Velkou Británii v rámci operace Seelöwe (Lachtan hřívnatý). „Zmýlili se,“  řekl na adresu irských představitelů expert na historické dokumenty Richard Westwood Brookes.Nikdo na světě nebyl před ďábelským Hitlerem v bezpečí,“ dodal. Naštěstí pro Irsko však Hitler pozemní invazi do Velké Británie 17. září 1940 odvolal.

Irsko v době své neutrality

Historici se shodují, že obsazení zeleného ostrova by v případě úspěšného provedení bylo ze strany nacistického Německa chytrým vojenským tahem, neboť by to vázalo britské vojenské síly v severním Irsku a zároveň poskytlo německým bojovým letounům zastávku před leteckými údery na severu Anglie.

Nacisté Irsko popisovali jako zemi velmi vhodnou k vojenským operacím díky „vynikající síti silnic“. Na tažení se dlouho předtím pečlivě připravovali. Již ve 30. letech němečtí diplomaté při návštěvách Irska sbírali informační a turistické materiály. Sám Joachim von Ribbentrop v době, kdy ještě působil jako ambasador v Londýně, pořídil na ostrově několik snímků a nakoupil v Cornwallu pohlednice.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

28. 02. 2015 | 23:30

Zavří­t reklamu