válkaČeskoslovenskoobjevy

Irsko sympatizovalo s Německem, Hitler se ho ale chystal napadnout

Irsko sympatizovalo s Německem, Hitler se ho ale chystal napadnout
Zdroj: atoast2toast.com

Irsko za druhé světové války vyhlásilo neutralitu v naději, že je to ochrání před případným vojenským útokem. Jak ale po letech vyplynulo na povrch, nacisté do Irska chystali invazi pod krycím názvem Operace Green.

Jan Kyzlink 28. února 2015
Příručka popisující invazi do Irska

Příručka popisující invazi do Irska

Svědčí o tom podrobně vypracovaná příručka, která ještě donedávna nesměla spatřit světlo světa. Patřila k přísně tajným dokumentům Třetí říše a v rukou ji drželi jen vysoce postavení nacističtí činitelé. Sestávala ponejvíce z map s označením strategicky významných bodů. To, že se po tolika letech utajení pojednou objevila a šla do aukce, překvapilo i samotné historiky.

Německé letouny Heinkel během bitvy o Británii

Německé letouny Heinkel během bitvy o Británii

Je známo, že neutrální Irsko s Německem sympatizovalo a navzdory proklamované neutralitě umožnilo německým ponorkám operovat ve svých vodách. Hitler měl ovšem v plánu Irsko napadnout společně s Velkou Británii v rámci operace Seelöwe (Lachtan hřívnatý). „Zmýlili se,“ řekl na adresu irských představitelů expert na historické dokumenty Richard Westwood Brookes.Nikdo na světě nebyl před ďábelským Hitlerem v bezpečí,“ dodal. Naštěstí pro Irsko však Hitler pozemní invazi do Velké Británie 17. září 1940 odvolal.

Irsko v době své neutrality

Irsko v době své neutrality

Historici se shodují, že obsazení zeleného ostrova by v případě úspěšného provedení bylo ze strany nacistického Německa chytrým vojenským tahem, neboť by to vázalo britské vojenské síly v severním Irsku a zároveň poskytlo německým bojovým letounům zastávku před leteckými údery na severu Anglie.

Nacisté Irsko popisovali jako zemi velmi vhodnou k vojenským operacím díky „vynikající síti silnic“. Na tažení se dlouho předtím pečlivě připravovali. Již ve 30. letech němečtí diplomaté při návštěvách Irska sbírali informační a turistické materiály. Sám Joachim von Ribbentrop v době, kdy ještě působil jako ambasador v Londýně, pořídil na ostrově několik snímků a nakoupil v Cornwallu pohlednice.

Další články

Zavří­t reklamu