válkaČeskoslovenskoobjevy

Irského obra už možná brzy pohřbí do moře, po smrti ho podvedli

Irského obra už možná brzy pohřbí do moře, po smrti ho podvedli
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Jmenoval se Charles Byrne, ale nikdo mu neřekl jinak než Irský obr. Měřil 2,31 metru, což z něj skutečně dělalo mimořádný zjev nejen v rámci Irska. Jeho život byl poměrně krátký, i po smrti ale nedošel pokoje.

Tomáš Chalupa 3. července 2018

Charles Byrne se narodil v roce 1761 v odlehlé části Irska, v regionu Tyrone. Byrne ale chudý kraj opustil a vydal se do Londýna. Věděl, že je mimořádně velký, a chtěl zkusit zbohatnout jako živoucí kuriozita. Jeho život ale neměl dlouhého trvání. Gigantismus je provázen mnoha zdravotními riziky, a když se k tomu přidal ještě Byrneho silný alkoholismus, nebylo divu, že zemřel v pouhých 22 letech.

Podle dobových zpráv se kolem jeho domu shromáždilo mnoho doktorů „jako harpunářů kolem velryby“. Samozřejmě jej chtěli zkoumat a na vlastní oči spatřit jeho gigantické tělo i orgány. Jedním z nich byl i John Hunter z nemocnice Sv. Jiří, který je považován za otce moderní chirurgie. Byl to také vášnivý sběratel fyziologických anomálií. Hunter šel ve své vášni dokonce tak daleko, že ještě před smrtí navštívil Byrneho a chtěl mu zaplatit za to, že po smrti nechá své tělo jeho vědeckému zkoumání. Jenže umírající nepotřebuje peníze a Hunter odešel s nepořízenou. Naopak Byrne si vymínil na svých přátelích, že po smrti bude uložen do olověné rakve a uložen na dno moře právě proto, aby se v jeho těle po smrti nerýpali lidé jako Hunter.

Jenže peníze sice neplatí na umírajícího, ale platí na funebráky. Hunter je podplatil, a tak Byrneho tělo neputovalo po smrti do rakve, ale k Hunterovi. Do rakve se naházely kameny a ta se pak vhodila do moře. Hunter Byrneho ostatky nějakou dobu schovával, ale po nějaké době je vystavil ve své soukromé sbírce a později ve svém vlastním muzeu v Royal College of Surgeons v Holbornu, kde leží dodnes.

Muzeum bude ale v roce 2021 uzavřeno a Byrneho ostatky již dávno nejsou k vidění. Výbor muzea zvažuje, že Byrne bude pohřben podle svého přání do moře, nebo alespoň na místním hřbitově.

Vědci tvrdí, že díky výzkumu obrova těla se jim podařilo najít gen zodpovědný za gigantismus, který obyvatele Irska sužoval po 1500 let. Byrne totiž zdaleka nebyl jediný. Irské dějiny jsou plné nejrůznějších obrů a gigantů, jako byl například král Balor nebo muž nazývaný Skotský šedivák, o kterém se má za to, že dodnes žije v Cairnogormsu.

Další články

Zavří­t reklamu