válkaČeskoslovenskoobjevy

Irena Sendlerová zachránila za války 2500 židovských dětí. Komise jí odmítla dát Nobelovou cenu míru

Irena Sendlerová zachránila za války 2500 židovských dětí. Komise jí odmítla dát Nobelovou cenu míru
Zdroj: wikipedia.org

Irena Sendlerová během druhé světové války pracovala ve Varšavském ghettu. Dva roky vynášela na dně tašky s nářadím z ghetta malé děti a v zadní části svého náklaďáku měla místo pro větší. Tam také vozila psa, kterého naučila štěkat, když auto projíždělo branou. Štěkot pomohl zamaskovat zvuky, které děti mohly svou neopatrností vydávat.

Kateřina A. 22. října 2015

Celá desetiletí byla světu neznámá. O jejích činech věděl kromě zachráněných jen úzký okruh spolubojovníků z ilegální organizace Żegota. Do širšího povědomí se dostala, až když v roce 1999 ve Spojených státech, v Kansasu, upoutala pozornost čtyř studentek krátká zpráva o Polce, která měla zachránit dva a půl tisíce dětí. Spolu s učitelem Normanem Conardem považovaly číslo za chybu tisku a rozhodly se ověřit si fakta.

Malá Irena vyrůstala v rodině lékaře, jehož pacienty byli především chudí Židé, s jejichž dětmi si ona často hrála. Později vystudovala polonistiku a učitelství na Varšavské univerzitě a počátkem války začala pracovat na sociálním odboru varšavského magistrátu. Pomoc židovským rodinám byla po okupaci zakázána, Irena však poskytovala na základě zfalšovaných dokumentů podporu asi třem tisícům Židů. Poté, co v listopadu 1940 Němci varšavské ghetto uzavřeli, získala Irena propustku a docházela do ghetta jako zdravotní sestra.

Když po letech jeden americký novinář prohlásil, že by o ní měl o těchto událostech slyšet celý svět, odpověděla: „Celý svět? Copak mi ten celý svět pomáhal při záchraně dětí? Když jsem šla ulicemi a brečela bezmocí?“ Nosila peníze, potraviny, léky. Ujímala se bezprizorných dětí, které nějak vyklouzly z židovské čtvrti. Děti vyváděla několika způsoby. Nemluvňata byla vynášena v krabicích od bot či přehazována přes plot ghetta, vyvážena v bedýnkách pod sedadly tramvaje, jejíž vozovna s ghettem sousedila. Větší děti byly po uspání vyváženy v sanitkách pod nosítky, špinavým šatstvem, v pytlích jako zemřelé. Na polské straně je pak Sendlerová a její spolupracovníci umisťovali v rodinách či v klášterech, na základě zfalšovaných dokladů.

Roku 1943 ji zatklo gestapo. Během výslechů a mučení jí zlámali ruce i nohy, ona ale neprozradila ani jména spolupracovníků, ani žádné z dětí. Byla odsouzena k smrti a před popravou ji zachránily peníze, kterými Żegota podplatila jednoho z dozorců. Do konce války se pak Irena skrývala. Po roce 1945 mohly být zachráněné děti na základě seznamů, které měla zahrabané ve sklenici pod stromem na zahrádce, identifikovány. Většina z nich se však už neměla ke komu vrátit.

Po válce upadla Irena opět v nemilost, tentokrát polské komunistické strany. Její vlastní děti nesměly studovat, protože byla členkou Żegoty – komunisty pronásledovaného odboje. Ze tří dětí nakonec přežila jen dcera, první ze synů zemřel v důsledku předčasného porodu, který vyvolal výslech na státní bezpečnosti v roce 1949.

Roku 1965 byl Ireně Sendlerové udělen titul Spravedlivý mezi národy, od roku 2003 je nositelkou řádu Bílého orla, nejvyššího polského státního vyznamenání. V roce 2007 byla Sendlerová Polskou republikou nominovaná na Nobelovu cenu míru. Iniciativa byla oficiálně podporovaná také státem Izrael prostřednictvím jeho premiéra Ehuda Olmerta i vedením vyhlazovacího a koncentračního tábora Auschwitz a Birkenau, které podpořilo její nominaci, protože ji považovali za jednu z posledních žijících hrdinek své generace. Nobelovu cenu za mír ale Irena Sedlerová nedostala. Obdržel ji za projekt globálních změn bývalý americký viceprezident Al Gore. Irena Sendlerová zemřela v roce 2008, ve věku 98 let. V té době žilo po světě ještě přes sedmset „jejích“ dětí.

Další články

Zavří­t reklamu