Muži zahalení v hidžábu podporují ženy, aby nenosili hidžáb

Muži zahalení v hidžábu podporují ženy, aby nenosili hidžáb | zdroj: losteminator.com


Íránští muži začali nosit hidžáby, aby podpořili ženy, které jej nosit nechtějí

TÉMATA: muži | irán

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 08. 2016 | 08:45

V Íránu platí od roku 1979 zákon, který nařizuje, aby ženy neopouštěly svůj dům bez zahalené hlavy, tedy aby měly oblečen hidžáb. Je jedno, jaké je počasí nebo zda žena vůbec hidžáb chce nosit, prostě jej mít ze zákona musí. Několik íránských mužů se nyní rozhodlo pro zvláštní formu protestu. Začali nosit hidžáb taky.

"Moje matka začala nosit hidžáb pro islámské revoluci. Ne kvůli víře, ale prostě proto, že musela. Musela v něm chodit v v parných letních dnech. Když zemřela, dali mi její šaty jako pozůstalost. Pamatuju si, jak v nich chodila nakupovat, a když se vrátila, byla tak vyčerpaná, že neměla ani sílu mluvit," vzpomíná Masih Alendžáh, který založil stránku MyStealthFreedom (Moje ukradená svoboda). Snaží se prosadit, aby nošení hidžábu bylo dobrovolným rozhodnutím každé ženy a nikoliv vynucováno zákonem.

Muži, kteří tento názor sdílejí, mohou ženy podpořit tím, že se v hidžábu vyfotí a fotografii pošlou právě na stránky hnutí. "Muži v hidžábu není anitiislamistické hnutí, je to hnutí proti vládě. Je pro otevřené a svobodomyslné lidi, muže i ženy. Snažíme se o rovnost žen a mužů," vysvětluje Alendžáh.

Na to, zda se nošení hidžábu dodržuje, dohlíží íránská mravnostní policie. Dá se očekávat, že podobné aktivity se u vlády ani policie nesetkají s velkým pochopením. Boj za rovnoprávnost žen je v Íránu velmi komplikovaný. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 08. 2016 | 08:45

Zavří­t reklamu