válkaČeskoslovenskoobjevy

Íránský učenec Nasir al-Din Tusi přišel s evoluční teorií stovky let před Darwinem

Íránský učenec  Nasir al-Din Tusi přišel s evoluční teorií stovky let před Darwinem
Zdroj: thevintagenews.com

Nasir al-Din Tusi byl velmi zajímavou, řeklo by se až renesanční osobností. Byl to matematik, chemik, biolog, filozof, teolog, lékař a také velmi plodný spisovatel. Jeho dílo je ohromné a jde o jednoho z nejvýznamnějších učenců nejen Íránu, ale muslimského světa vůbec. Byl to právě on, kdo jako první zformuloval základy evoluční teorie dávno před tím, než s těmito myšlenkami přišel Charles Darwin.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2018

Slavný muslimský učenec Ibn Khaldun označil Tusiho rovnou za největšího perského učence všech dob. Tusi napsal 150 odborných knih, 25 z nich v perštině a zbytek v arabštině. Jde o jedno z největších světových učených děl pocházejících od jediného autora.

V pojednání zvaném Akhlaq-i-Nasri zformuloval Tusi v podstatě evoluční teorii, a to 600 let před Darwinem. V knize popisuje, jak vznikly nejprve první minerály, z nich pak rostliny a z nich zase živočichové. A z nich se vyvinul člověk. Fantastická myšlenka, když si uvědomíme, že Tusi byl muslimský učenec a v Koránu se o žádné evoluci nepíše. Jenže Tusi byl také vědec a myslitel a tato teorie se mu zdála jako jediné možné vysvětlení vzniku světa, jak ho známe dnes.

Psal rovněž o tom, že těla zvířat se přizpůsobují podmínkám a že vývoj směřuje u každého druhu k tomu, aby získal nějakou výhodu nad ostatními. Těla se mění v závislosti na externích podmínkách. To je evoluční teorie jak vyšitá a v některých věcech jde autor dokonce dále než Darwin. Psal třeba o tom, že lidé jsou stále uprostřed svého vývoje, který zatím nebyl ani zdaleka završen, a jsou stále příbuznými nižších organismů (zvířat), se kterými sdílí mnohé návyky.

Tusi zkoumal například zvyky a chování kmenů v západním Súdánu a dokumentoval na nich, že jsou v evoluci stále velmi blízko zvířatům, protože se chovají v mnohém podobně jako zvířata, která je obklopují. Podle Tusiho proces takového vývoje nikdy nekončí a trvá stále.

Jestli o jeho spisu Darwin věděl, není jisté, rozhodně jsou si ale jejich teorie velmi podobné, přestože je dělí šest století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu