válkaČeskoslovenskoobjevy

Íránské MDŽ krátce po islámské revoluci: Sta tisíce žen tam protestovalo proti hidžábu

Íránské MDŽ krátce po islámské revoluci: Sta tisíce žen tam protestovalo proti hidžábu
Zdroj: nytimes.com

Černobílé fotky z 8. března 1979 jsou v Íránu zakázané. Ukazují totiž jiný pohled na Íránskou islámskou revoluci, než jak se o ní učí děti v íránských školách. Jsou svědectvím toho, že tamní ženy nepřijaly islámské reformy s nadšením, obzvlášť jim vadil zákonem nařízený hidžáb. Den po oznámení, že zahalování muslimským šátkem bude povinné, vyšlo více než sto tisíc žen protestovat do ulic Teheránu. Protest se konal v Mezinárodní den žen.

Yvonne Pokorná 8. března 2017

Černobílé snímky, které v Íránu nelze zveřejnit, pořídila dnes pětašedesátiletá pionýrka íránského fotožurnalismu Hengameh Golestan, která přes třicet let žije v Londýně. “Atmosféra byla velmi radostná,” vzpomíná Golestan na protestní den. “Ženy ten den šly do stávky, protože předešlou noc se dozvěděly, že budou muset povinně nosit muslimský šátek do práce. Proto žádná do práce nešla a všechny stávkovaly, přišly do ulic a od časného rána začaly pochodovat od Teheránské univerzity,” přibližuje fotografka tehdejší průběh akce.

Íránská fotografka Hengameh Golestan

Íránská fotografka Hengameh Golestan

Její snímky zachycují ženy všeho druhu – mladé, staré, matky, studentky, zdravotní sestry… Pochodují ulicemi, smějí se, tleskají, skandují “máme velkou sílu” a zvedají ruce na znamení protestu. Dokonce si sedají doprostřed silnice. Kolem nich se shromažďuje spousta studentů a demonstrantky doprovázejí i jejich manželé, aby jim vyjádřili svoji podporu.

Protesty íránských žen 8. března 1979

Protesty íránských žen 8. března 1979

Jak Golestan připomíná, tehdy ještě byly Íránky politicky smělé a sebevědomé a věřily, že mohou dosáhnout změny pouličními demonstracemi. Zklamání však na sebe nenechalo dlouho čekat. Írán se stal teokratickou diktaturou a nový režim nařídil nejen povinné zahalování žen, ale i přísnou pohlavní segregaci, takže ženy musely například ve vlacích a autobusech cestovat odděleně od mužů.

Protesty íránských žen 8. března 1979

Protesty íránských žen 8. března 1979

Zákon na ochranu rodiny z dob vlády šáha Mohammada Rezy byl zrušen a nahrazen verzí islámského práva, které opět umožnilo mužům jednostranný rozvod a neregulované mnohoženství včetně uzavírání takzvaného dočasného manželství. Naopak ženy de facto právo na rozvod ztratily, stejně jako právo na výchovu dítěte v případě zrušení manželství.

Protestů proti hidžábu se účastnili i muži.

Protestů proti hidžábu se účastnili i muži.

Ženám byl odepřen přístup k některým studijním oborům a povoláním. Ženy například nemohly vykonávat profesi soudkyň, což Chomejní zdůvodňoval tím, že ženy mají „slabý hlas a tudíž málo respektu.“ V rámci propopulační politiky byly zakázány potraty a distribuce antikoncepce, minimální věk dívek pro vstup do manželství byl snížen z osmnácti na devět let.

Mnohé Íránky nechtěly o svá práva přijít.

Mnohé Íránky nechtěly o svá práva přijít.

Jak Hengameh Golestan zdůrazňuje, pouliční protesty žen 8. března 1979 nebyly namířeny proti islámu, ale byly neúspěšným pokusem, jak zachovat v Íránu ty výdobytky v oblasti ženských práv, kterých se podařilo dosáhnout během předchozích 70 let.

Další články

Zavří­t reklamu