válkaČeskoslovenskoobjevy

IRA rozstřílela jednotku tajných agentů Jejího Veličenstva

IRA rozstřílela jednotku tajných agentů Jejího Veličenstva
Zdroj: allthatisinteresting.com

Cairo gang byla parta drsných chlapíků, kteří bojovali proti IRA v britsko-irské válce. Byli to všechno byli britští agenti pracující v utajení. Utajení ale rozhodně nebylo dostatečné, což se jim nakonec stalo osudným.

Tomáš Chalupa 5. března 2020

Cairo gang neměl nic společného s Káhirou, své jméno si dali podle Caffé Cairo na rohu 59. Grafton Street v Dublinu. Centrálu IRA ve 20. letech vedl Michael Collins. Ten dokázal nejen provádět útoky a cílené vraždy, ale také svými lidmi infiltrovat Metropolitní policii v Dublinu. Vedení policie si toho bylo vědomo, a muselo se proto poohlížet po externích zdrojích. Svým vlastním policistům věřit nemohlo, takže hledalo lidi zvenčí.

Vedení britské tajné služby vytvořilo skupinu 18 – 20 mužů, což byli bývalí nebo současní vojáci a důstojníci, aby prováděli akce přímo v centrále IRA. Dostali speciální výcvik u MI5 a byli dopraveni do Dublinu, kde měli působit pod vedením generála Geralda Boyda. Jenže celá tahle skupina byla od začátku v podstatě v pozici obětních beránků. Jakmile se zařadila do policejní struktury speciálního Oddělení D v Dublinu, IRA o jejich existenci věděla.

Množství informátorů i hloubka penetrace do policejních sborů i tajných služeb v Irsku ze strany IRA byla totiž enormní. Muži, kteří žili pod smyšlenými jmény na dobrých adresách v Dublinu, byli neustále sledováni. Collins o nich sbíral informace, až se mu spojil celý obrázek. A pak rozhodl, že skupinu jednoduše zlikviduje.

K likvidaci měli dojít 21. listopadu 1920 v 9 hodin ráno, kdy se konal fotbalový zápas Dublinu s Tipperary. Útočníci měli vypadat jako fanoušci, mohli se také skrýt lépe v davu. Ale první tah v této partii udělala policie, když už ráno den před útokem zatkla tři z hlavních organizátorů, které krutě mučila, aby prozradili, co se chystá, a nakonec je zastřelila „při pokusu o útěk“. Ve skutečnosti to byla poprava.

Policie se ale nic nedozvěděla a na tahu byla nyní IRA. Její střelci postupně útočili na jednotlivé byty, kde bydleli členové Cairo gangu, někdy i se svými rodinami. Bylo zastřeleno 14 lidí, dalších pět bylo zraněno, jeden útočníkům utekl. Byli zabiti také dva civilisté a jeden příslušník vojenského soudu.

Policie zatkla několik dalších členů IRA, kteří provedli útok, jeden byl odsouzen k trestu oběšením, ale podařilo se mu uprchnout z vězení, dva další byli oběšeni. Zbytek Cairo gangu se rozprchl, jeden člen později spáchal sebevraždu. Zbytek žil ve strachu, že jsou na černé listině IRA a kdykoliv si pro ně může přijít smrt.

Válka mezi IRA a policií byla nesmírně krvavá a krutá. Hrůzných činů se dopouštěly obě strany, brutalita bojů byla nesmírná a skutečně připomínala v mnohém válku. Zkáza Cairo gangu byla jen jednou z mnoha bitev tohoto střetu o budoucnost Irska.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu