válkaČeskoslovenskoobjevy

Inženýrský zázrak Machine de Marly pumpoval vodu do fontány ve Versailles

Inženýrský zázrak Machine de Marly pumpoval vodu do fontány ve Versailles
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na zámku ve Versailles bylo neustále potřeba spousty vody, nejen na vaření a mytí, ale také pro několik fontán. Vodu bylo potřeba nějak dopravit ze Seiny, k čemuž bylo potřeba vymyslet a sestrojit velmi důmyslný systém pump. V roce 1681 začala konstrukce Machine de Marly.

Tomáš Chalupa 3. května 2020

S konstrukcí se začalo v roce 1681 sedm kilometrů severně od Versailles. Základem bylo 14 velkých dřevěných kol opatřených pádly. Každé z nich bylo zhruba 36 stop široké. Ta poháněla soustavu 221 čerpadel, která pumpovala vodu do Versailles. Na obří soustavu, která byla částečně ponořená do Seiny, bylo potřeba 100 000 tun dřeva, 17 000 tun železa a 800 tun olova. Kvůli dřevu byly vykáceny okolní lesy, zatímco železo pocházelo z Nivernais a Champagne a lité trubky z Normandie.

Pokud fungovala soustava správně, pumpovala 3200 kubických metrů vody denně. To bylo více, než kolik potřebovalo celé město Paříž na jeden den. Ani tak to ale nestačilo a fontány často tryskaly na polovinu tlaku, nebo musely být dokonce vypouštěny. Vodní náročnost ozdob Versailles byla naprosto nepředstavitelná.

Nepředstavitelná také byla cena za provoz a údržbu celého zařízení. Na fungování pump byl určen oddíl 60 lidí. Nebyla nouze o různé defekty a poruchy, ke kterým byl systém ze své podstaty velmi náchylný. Vše stálo ohromné prostředky, zatímco běžní obyvatelé Paříže i celé Francie třeli bídu s nouzí.

Stroj přesto zůstal v chodu dalších 133 let. V roce 1817 byl vyměněn za parní stroj, který navýšil denní kapacitu pumpované vody na 20 000 kubických metrů denně. Dnes jsou z celé obří konstrukce k vidění jen zbytky několika domů, drtivá většina původního mechanismu zmizela ještě v 19. století. Machine de Marly lze právem považovat za technický zázrak tehdejší Francie. Současně je dobrým příkladem toho, jak obrovské zdroje byly spotřebovávány na obsluhu komfortu a luxusu vládnoucího panovnického rodu. Není divu, že země bankrotovala a lidé se chopili vidlí.

Další články

Zavří­t reklamu