válkaČeskoslovenskoobjevy

Inženýr se vykašlal na pohodlnou práci v kanceláři. Pomáhá zachraňovat indické rybníky

Inženýr se vykašlal na pohodlnou práci v kanceláři. Pomáhá zachraňovat indické rybníky
Zdroj: timesofindia.indiatimes.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V kanceláři by chtěla pracovat velká část lidí, ale ne každý si to může se svým vzděláním a zkušenostmi dovolit. Šestadvacetiletý Ramveer Tanwar je vystudovaný inženýr, ale namísto pohodlného zaměstnání v čistém kancelářském prostředí se rozhodl dát přednost špinavé práci v přírodě. Už pět let zachraňuje indické rybníky, které obyvatelé znečistili odpadky.

Simona Knotkova 17. prosince 2019

„Ochrana vody je pro mě daleko významnější práce než sezení v klimatizované kanceláři. Když jsem vyrůstal, byl jsem svědky toho, jak se zdejší vodní plochy znečišťovaly, a to i přesto, že panovala sucha,“ říká Ramveer Tanwar, který jako syn zemědělce pochází z města Greater Noida v indickém státě Uttarpradéš.

Se záchranou rybníků začal v roce 2014, kdy poprvé uspořádal setkání vesničanů. Společně projednali nutnost vyčištění vodních ploch a prevenci před dalším znečišťováním. Následovali další vesnice a další diskuze. Se skupinou dobrovolníků poté vyčistil první rybník v obci Dabra.

„Rybník tam byl plný bláta, vodních hyacintů a odpadu. Trvalo nám měsíce, než jsme vyčistili jenom jeho hladinu. Poté jsme ošetřili vodu, vytvořili jsme filtrační systém a něco na způsob kanálu, který pomáhá zemědělcům využívat vodu pro jejich hospodářství. V oblasti se také začalo rybařit,“ vypráví inženýr s titulem ve strojírenství.

Rohit Adhana z vesnice Kasana ho doplňuje: „Je důležité, že se vesničané zapojují a pomáhají obnovit své vodní zdroje. Ukazujeme jim, že je to možné.“

Vzhledem k tomu, že Tanwar svému ekologickému úsilí věnuje veškery svůj čas, ještě donedávna byl omezen finančními prostředky a po večerech si vydělával doučováním. To se v posledních letech mění a na pomoc mu přichází ostatní lidé s dárcovskými příspěvky. Pomohla zejména kampaň na sociálních sítích, kde lidé měli s hashtagem #SelfieSRybníkem zveřejňovat své fotky. Díky Facebooku mladý aktivista také shání dobrovolníky na pomoc v terénu.

„Naše stránka má nyní více než sto tisíc členů. Pokaždé když potřebujeme dobrovolníky, informujeme o tom ostatní pomocí příspěvku. Vždycky se nám díky tomu podařilo sehnat kolem stovky lidí, a to i v odlehlých lokacích.“

Dodává, že vyčistit jeden rybník obvykle zabere šest až sedm měsíců. Za celou dobu jich zachránil už deset.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu