válkaČeskoslovenskoobjevy

Invaze Hyksósů bylo ve skutečnosti vnitřní povstání

Invaze Hyksósů bylo ve skutečnosti vnitřní povstání
Zdroj: iflscience.com

O invazi Hyksósů se mluví jako o vůbec první vnější invazi do starověkého Egypta. Vládnoucí egyptská třída se musela poprvé potýkat se vpádem lidí zpoza svých hranic. Ve skutečnosti ale o invazi nešlo.

Tomáš Chalupa 9. srpna 2020

Hyksós značí ve staroegyptském jazyce člověka odjinud, tedy jednoduše cizince. Tito Hyksósové vládli Egyptu mezi lety 1638 až 1530 před naším letopočtem a založili v něm 15 vládnoucí dynastii. Historici z dávných časů psali o Hyksósech jako o barbarech, krutých válečnících ze vzdálených zemí, kteří zotročili celé místní egyptské obyvatelstvo. Přinesli si také svou kulturu, své zvyky, jídlo a oděvy, které vnutili celému Egyptu.

Jenže podle nových závěrů historiků bylo vše trochu jinak. Do Egypta nedorazila žádná armáda, protože s tou by se zřejmě Egypt dokázal vypořádat. Ve skutečnosti byl bohatý Egypt magnetem pro okolní země, ze kterých do něj přicházel mohutný imigrační proud. Egypt tak měl stále rostoucí komunity a enklávy cizinců, kteří v něm pokojně žili. Pak se jim, a tady historici přiznávají, že stále nevědí jak, podařilo uchvátit moc. Mohl to být palácový převrat nebo větší povstání, případně intriky a vraždy. Každopádně se Hyksósům (jde o směsici různých národů) podařilo odstranit vládnoucí dynastii a dosadit na trůn své vlastní lidi. Výsledek byl tedy nakonec stejný, Egypt měl skutečně nové vládce v podobě cizinců, ale archeologové mají za prokázané, že nedošlo k žádné invazi ani velké bitvě. To si zřejmě vymysleli dávní učenci, kteří měli tendenci vylíčit Hyksósy v nečernějších barvách jako uchvatitele a okupanty. Tato informace by mohla být také zajímavá pro dnešní dobu, protože jde o jednu z mála historických ukázek, kdy se imigranti zmocnili celé země a téměř na sto let tam ustavili vlastní vládu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu