válkaČeskoslovenskoobjevy

Inkové dávali dětské oběti na vrchol sopek, aby do nich udeřily blesky

Inkové dávali dětské oběti na vrchol sopek, aby do nich udeřily blesky
Zdroj: wikipedia commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Že se Inkové vyžívali v krvavých obětech a neváhali k těmto účelům vraždit i malé děti, už víme delší dobu. Archeologové však přišli s dalším nálezem, který ukazuje, že obětované děti nechávali na vrcholech sopek, aby do nich udeřily blesky.

Tomáš Chalupa 31. října 2019

Tým polských archeologů přišel s novým a šokujícím objevem, když studovali 500 let staré ostatky malých dětí používaných jako oběti. Tyto děti byly obětovány a poté již mrtvé vynášeny na vrcholy dvou vyhaslých sopek v peruánských Andách – Pichu Picchu a Ampato. Tyto hory pět až šest tisíc metrů vysoké.

Vědci tvrdí, že těla mnoha dětí nesou známky zásahu bleskem. Zřejmě byly tyto děti pokládány na obětní kamenné oltáře či kameny, a byly tak vystaveny úderům blesku. Pokud do těla udeřil blesk, znamenalo to, že bozi jsou spokojeni a přijali oběť.

Inkové obětovali záměrně malé děti, protože je považovali za čisté a neposkvrněné. Pro bohy to tak byla ideální oběť, kterou jim bylo třeba doručit na vrchol sopky, neboť ty byly pokládány za posvátná místa.

Vědci navíc už dříve zjistili, že děti byly pro oběti vybírány už velmi brzy po svém narození. Zjistili to ze skladby skloviny jejich zubů. Ta vypovídala o tom, že dítě buďto velmi dlouho trpělo podvýživou, což se nezdá pravděpodobné, nebo utrpělo po svém narození nějaký velký stresující otřes. Tím mohlo být odebrání novorozeněte rodičům a jeho převezení do Cuzca, kde bylo po další roky připravováno jako živoucí oběť.

Inkové na vrcholech sopek vztyčovali vysoké kameny, aby přilákali blesky. Nalezené kameny nesou stopy po opakovaných zásazích blesků, což jasně dokazuje, že šlo o funkční a velmi běžný způsob obětí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu