válkaČeskoslovenskoobjevy

Indů se poprvé v historii rodí méně, než kolik umře, populační boom zpomaluje

Indů se poprvé v historii rodí méně, než kolik umře, populační boom zpomaluje
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Poprvé v historii klesla porodnost v Indii pod úroveň reprodukce, což znamená, že obyvatelé země již neprodukují děti dostatečně rychle, aby nahradili minulou generaci, a čistý přírůstek obyvatelstva bude záporný. Jednoduše řečeno, Indie začíná poprvé za celou svou existenci vymírat.

Tomáš Chalupa 2. prosince 2021

Varovné zjištění, které bylo součástí Národního průzkumu rodinného zdraví zveřejněného tento týden, je obrovským milníkem pro Indii a její pokračující boj s rychle rostoucí populací, která má podle demografických predikcí během desetiletí předstihnout Čínu jako nejlidnatější země.

Průměrná porodnost představuje průměrný počet porodů na jednu ženu a pro srovnání, ve Spojeném království je toto číslo 1,65, zatímco v USA 1,70, což je stejná hodnota, jakou jsme v roce 2019 měli i v České republice. Indie se nyní dostala na rekordně nízkou hodnotu méně než 2,0, což je pod hranicí míry reprodukce 2,1, a některé regiony dokonce hlásí hodnotu 1,6. I když důsledkem nebude okamžitý pokles počtu obyvatel, výrazně se zpomalí populační růst.

Indie bojuje s populačním růstem již několik desetiletí a představitelé veřejného zdravotnictví využívají kampaně v oblasti sexuálního zdraví ve snaze vzdělávat obyvatelstvo a zvýšit používání antikoncepce. Tyto kampaně měly pouze omezený  účinek, například používání kondomů v Indii vzrostlo od posledního průzkumu v roce 2015 přibližně o 3,9 %, což není nijak závratné číslo.

V pěti indických státech je i nadále průměrná porodnost stále vyšší než 2,1, ale nejnovější údaje naznačují, že kampaně fungují a Indie může konečně zpomalit svůj populační skok.

 

Další články

Zavří­t reklamu