válkaČeskoslovenskoobjevy

Indové po 4 000 letech probouzejí k životu zmizelou mýtickou řeku Sarasvatí

Indové po 4 000 letech probouzejí k životu zmizelou mýtickou řeku Sarasvatí
Zdroj: indiatoday.intoday.in
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na několik tůněk se sladkou vodou narazili indičtí dělníci ve vesnici Mugalwali v indickém státě Haryana. Nalezení vodního zdroje v korytu vyschlé řeky Sarasvatí vzbudilo mezi Indy obrovské nadšení, neboť dává za pravdu starověkým védským textům a mění tak mýtus v realitu.

tyrion 15. května 2015

Projekt na oživení řeky Sarasvatí, který odstartoval letos v dubnu, již přinesl své první plody. Při hloubení jedné jámy v místech někdejšího toku Sarasvatí si dělníci náhle povšimli, že hlína zvlhla. Čím hlouběji kopali, vlhkosti přibývalo, až náhle začala ze země prosakovat voda. „Proud vody vytryskl, když se dostali do hloubky asi dvou a půl metru. Jak hlouběji pronikali, objem vody se zvětšoval,“ uvedl jeden ze zástupců obecní rady Balkar Singh. Podobně našli vodu i v dalších čtyřech jámách, vykopaných v řadě za sebou.

Na místo okamžitě dorazil tým indických archeologů z ASI a odebral z vyhloubených tůněk vzorky vody. „Objevili jsme oblázky, které obvykle unáší voda z řek,“ řekl jeden z členů týmu. „Rovněž jsme tam našli zjemnělý písek, který se zpravidla vyskytuje v korytech řek,“ dodal.

Z hloubky dvou a půl metru vytryskla voda v několika vyhloubených jámách za sebou.

Z hloubky dvou a půl metru vytryskla voda v několika vyhloubených jámách za sebou.

Indové mají v plánu hledat zmizelou řeku i na dalších místech. Výkopové práce v současné době probíhají v osmi vesnicích, vláda už na projekt vyčlenila 50 milionů rupií. Plánuje se rovněž přivést do vyschlého koryta Sarasvatí vodu z řeky Somb, a obnovit tak její proud.

Podle vědců řeka Sarasvatí vyschla nejpozději před 4 000 tisíci lety následkem ničivého zemětřesení a klimatických změn. K její existenci odkazovaly nejstarší hinduistické texty zvané Védy, které řeku popisovaly jako velkou bohyni, matku a největší ze všech řek, tedy větší, než jsou Indus a Ganga. Údajně pramenila v Himálajích a vlévala se do Arabského moře. Védští mudrci se na jejích březích scházeli k metafyzickým rozpravám a navštěvovali poutní místa podél jejího toku. Dlouhá léta to však historici považovali jen za mýtus. Až družicová snímací zařízení, která velmi jasně odhalují stopy starých řek a jejich ramen, zachytila vyschlé koryto řeky na severu a západě Indie. Při pohledu z vesmíru badatelé zjistili, že Sarasvatí měla mnoho přítoků, které zavlažovaly nesmírnou rozlohu úrodné půdy. Byly také objeveny stopy po umělých kanálech.

Vyznačení směru toku řeky Sarasvatí na mapě

Vyznačení směru toku řeky Sarasvatí na mapě

Podél starého koryta řeky Sarasvatí, pohřbeného pod nánosy písku pouště Thar, archeologové odkryli i mnoho nalezišť. To přimělo indické vědce k přejmenování nejstarší indické civilizace na civilizaci Indus-Sarasvatí.

Indové přikládají objevu a oživení řeky Sarasvatí obrovský význam. Kromě toho, že by se do suchých oblastí přivedla znovu vodu a proudili by tam i spirituálně založení turisté, by se potvrdilo, že Árjové nevpadli na území Indie jako nájezdníci, ale že byli domorodci, kteří žili bok po boku se záhadnými lidmi z údolí Indu. To by posunulo vznik véd a védské kultury až do období před 5000 lety a učinilo z ní vlastně nejstarší žijící kulturu na světě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu