Měsíčník svítivý je největší kostnatá ryba  na světě.

Měsíčník svítivý je největší kostnatá ryba na světě. | zdroj: apcvspdpnigeria.com


Indonéští rybáři ulovili největší rybu světa. Protože je velmi vzácná, chtěli ji vrátit do moře

TÉMATA: divy přírody | ryby | měsíčník svítivý

user-avatar

Markéta Oderská

2. 05. 2015 | 08:30

Rybáři mají často tendenci zveličovat, když se chtějí pochlubit svým úlovkem. Nic takového ovšem neměli zapotřebí rybáři z indonéského ostrova Sulawesi, neboť jak dokládají fotografie, to, co ulovili, byl opravdový macek. Vážil jeden a půl tunu a dlouhý byl přes dva metry! Krom toho jde o extrémně vzácnou a již téměř vyhubenou rybu s romantickým názvem Měsíčník svítivý.

„Šel jsem na ryby a vrátil jsem se mořským monstrem,“ tak okomentoval úlovek jeden z indonéských rybářů. Ve skutečnosti si rybu domů nedonesli, ale naopak se ji snažili vrátit zpět do moře. Měsíčník, kterého na břeh vyplavilo moře, byl však v již kritickém stavu. I přes veškerou snahu rybářů příliv rybu opakovaně stahoval zpátky na břeh, až nakonec zahynula.

Je to jistě škoda, neboť Měsíčník svítivý je velmi vzácný a pozoruhodný živočich. Je nejtěžší kostnatou rybou na světě, některé zdokumentované exempláře vážily dokonce dvě a půl tuny a na délku měřily více než čtyři metry.

Tato zvláštní ryba žije jen na volném moři mírného a tropického Atlantského, Tichého a Indického oceánu. Její stavy se však stále snižují, především kvůli dobrému masu, doposud ale nebyla prohlášena za chráněnou.

Původně byla tato ryba velice uctívaná a zdejší domorodci ji považovali za božího posla. Za její nedovolené ulovení se dříve dávaly velmi vysoké tresty. S příchodem Evropanů v 17. století však měsíčníkům skončily jejich zlaté časy a postupně se začali ocitat v ohrožení.

user-avatar

Markéta Oderská

2. 05. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu