válkaČeskoslovenskoobjevy

Indonéský kmen má elektricky modré oči. Může za to vzácná nemoc

Indonéský kmen má elektricky modré oči. Může za to vzácná nemoc
Zdroj: Instagram: geo.rock888
+ 2 fotky+ 3 fotky

Duhovky jsou naprosto fascinující částí těla. Mají tolik barev a tolik vzorů, že kdyby existoval nějaký katalog se všemi duhovkami, které existují, asi byste jím listovali hodně dlouho. A duhovky domorodců z Indonésie by v něm zaujímaly opravdu čestné místo.

Marta Šindlauerová 2. května 2021

Stejně jako v mnoha dalších částech světa jsou i v Indonésii modré oči velkou vzácností. Drtivá většina Indonésanů má tmavé vlasy a duhovky jejich očí mají výhradně tmavé odstíny. Až na některé příslušníky starého domorodého kmene Buton sídlícím na stejnojmenném ostrově. Ti mají kvůli dědičné nemoci zcela výjimečné oči. Jsou tak úžasně modré, až to působí skoro nadpozemsky.

Thumbnail # Lidé z indonéského kmene mají zvláštní schopnost, dokáží zůstat pod vodou 13 minut
Mohlo by Vás zajímat:

Lidé z indonéského kmene mají zvláštní schopnost, dokáží zůstat pod vodou 13 minut

Za vším vězí vzácné genetické onemocnění zvané Waardenburgův syndrom, které ovlivňuje sluch a především pak pigmentaci, kvůli níž se jedno nebo rovnou obě oční duhovky mohou zbarvit do světle modrých barev; také způsobuje výskyt bílých skvrn na pokožce.

Existují  různé variace tohoto syndromu, v rámci kterých se postižený jedinec potýká i se zdeformovanými končetinami, porušenou funkcí svalů nebo střev. Některou z forem daného syndromu trpí 1 člověk ze 42 000.

O pohádkově modrých očích kmenu Buton se nedávno dozvěděl celý svět, když se o působivé fotografie domorodců podělil indonésky geolog a fotograf Korchnoi Pasaribu; na to, jak se mu podařilo zachytit elektrickou modř, se můžete podívat v galerii. Jak je vidět, každého jedince ovlivnil Waardenburgův syndrom v různé míře, někdo má modré jen jedno oko, druhý zase obě, a všechno je to o to více neobvyklé kvůli kontrastu s jejich tmavší barvou kůže.

Další články

Zavří­t reklamu