válkaČeskoslovenskoobjevy

Indka se v 73 letech stala nejstarší prvorodičkou. Narodila se jí zdravá dvojčata

Indka se v 73 letech stala nejstarší prvorodičkou. Narodila se jí zdravá dvojčata
Zdroj: theguardian.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Manželskému pár z indického Andhrapradéše se před několika dny narodila dvojčata. Pokud je rodný list ženy pravý, stala se ve svých 73 letech nejstarší známou prvorodičkou na světě.

Simona Knotkova 12. září 2019

Mangayamma Yaramati (73) a Sitarama Rajarao (82) se o děti pokoušeli dlouhá léta, avšak neúspěšně. Nepomohlo ani množství pokusů a vyšetření. Na ženu pohlíželo její okolí s despektem.

„Dívali se na mě vyčítavě a říkali mi bezdětná paní. Považovali mě za prokletou. S mým mužem to ale ani nehnulo a celé roky stál při mně,“ vzpomíná žena.

Před 25 lety jí začala menopauza a dítě už nebyla schopná sama počít. Lékaři jí proto letos v lednu implantovali do těla vajíčko od dárkyně, které bylo mimo dělohu oplodněno Sitaramovými spermiemi. Ujalo se hned napoprvé a 5. září 2019 se císařským řezem narodily dvě zdravé dívky. Primář porodnice v Gunturu Uma Shankar situaci označil za medicínský zázrak.

„Celkem se na případu podílely tři týmy doktorů. Jeden se staral obecně o zdraví rodičky, druhý o výživu a třetí o těhotenství. Každý z nich ji denně monitoroval. Ani teď si nemyslím, že ženě hrozí nějaké velké komplikace. Děti sice nemůže kojit, ale to není zase takový problém,“ sdělil.

Na jeho zařízení se kvůli tomu snesla vlna kritiky a znovu se rozhořela debata, zda je správné, aby umělé oplodnění v Indii podstupovaly stále starší ženy. Už před třemi lety zaujal média po celém světě příběh Daljinder Kaur, která se stala prvorodičkou ve svých (nepotvrzených) 72 letech. Žena ovšem nyní přiznává, že výchovu chlapce příliš nezvládá a bojuje s vlastními zdravotními problémy.

Ty ostatně nastaly už i v případě čerstvých prvorodičů – Sitarama dostal den po narození holčiček mrtvici. I přesto ale do budoucna hledí s optimismem a věří, že o se o celou jeho rodinu postará ta stejná „boží síla“, která jim umožnila stát se v pozdním věku rodiči. „Budoucnost neovlivníme. Cokoliv se má stát, to se stane. Vše je v božích rukách. Nyní ale prožívám nejšťastnější čas svého života,“ nechal se slyšet hrdý otec.

Postoj lékařů, kteří něco takového umožnili, a manželů, kteří to i přes komplikace spojené s věkem poněkud nezodpovědně podstoupili, vyvolává jistě řadu otázek. Na stranu druhou je třeba hledat chybu také ve společnosti, pro níž je bezdětná žena stále čímsi nežádaným, co je nutno stigmatizovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu