válkaČeskoslovenskoobjevy

Indičtí umělci přeměnili taxíky v umělecká díla na kolech

Indičtí umělci přeměnili taxíky v umělecká díla na kolech
Zdroj: designboom.com
+ 21 fotek+ 22 fotek

Vyzdobit auta poutavými obrazy je běžný marketingový trik, se kterým se lze setkat u hromadných dopravních prostředků po celém světě. Projekt nazvaný Taxi Fabric šel ale dál, či lépe řečeno dovnitř, a začal interiéry taxíkářských vozů proměňovat ve svého druhu výtvarné galerie.

Ivanhoe 22. září 2017

Projekt Taxi Fabric umožňuje začínajícím designérům předvést své umění tam, kde by to jen málokdo čekal – uvnitř aut. Malířskými plátny se v tomto případě stávají čalounění a potahy sedadel. Ty jsou podle tvůrců projektů často fádní a nezajímavé, proto je napadlo oživit je látkami s potištěnými obrazy reflektujícími život a kulturu v indické Bombaji.

„Doufáme, že tím Indům ukážeme, jaký dopad může dobrý design mít,“ říkají. Řada z nich, hlavně starší generace, totiž význam a hodnotu designérské práce většinou nechápe. „Chceme indickým návrhářům pomoci jejich práci zviditelnit, ale také jim umožnit navázat spojení s veřejností, která dosud nechápala, že design může vyprávět příběhy a vyvolávat emoce,“ vysvětlili tvůrci.

Jeden z vylepšených taxíků, který jezdí v Bombaji.

Jeden z vylepšených taxíků, který jezdí v Bombaji.

Peníze na vylepšení vzhledu taxíků získali prostřednictvím kampaně na Kickstarteru, kde se jim podařilo již nashromáždit přes deset tisíc dolarů. To jim umožní do konce roku předělat až 25 taxíků. Práce to ale není nijak lehká. Výtvarný návrh se vytiskne ve velkém formátu na digitální tiskárně a podle něj se potiskne látka, z níž krejčí ušije na míru potahy a čalounění do auta. Je to docela pracný proces, který vyžaduje přesné měření, uchycení a úpravy.

Už několik takto předělaných vozů jezdí po Bombaji a kladné ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. Spokojeni jsou nejen pasažéři, ale i taxikáři, neboť je o jejich služby ve městě větší zájem a dostávají za ně i víc zaplaceno. Někteří z cestujících byli výzdobou interiéru auta tak nadšeni, že se o autory děl začali zajímat, chtěli je zaměstnat nebo s nimi navázat spolupráci. Ostatně, podívejte se do naší fotogalerie.

Další články

Zavří­t reklamu