Archeologové se seznamují s archeologickým nalezištěm ve vesničce Vangchhia.

Archeologové se seznamují s archeologickým nalezištěm ve vesničce Vangchhia. | zdroj: indiatimes.com


Indičtí archeologové odkrývají v Mizoramu zbytky zmizelé civilizace

TÉMATA: archeologie | objevy | indie

user-avatar

Yvonne K.

11. 01. 2017 | 09:00

Na mnoha místech světa je bezpočet pozůstatků ztracených měst, které stále čekají na své objevení. Jednou ze zemí, která skrývá četná tajemství o dávné lidské historii, je bezesporu Indie. Na jejím severovýchodě, v horském kraji jménem Mizoram, narazili archeologové na tajemné megalitické stavby z dávné doby. Podle vědců jde o zbytky mocného města, které tu po sobě zanechala neznámá civilizace. Po jejích stopách vědci stále pátrají.

Ve vesničce Vangchhia stojí stovky kamenných menhirů, z nichž některé jsou pokryty tajemnými rytinami. Pozornost badatelů vzbudily ovšem až v posledních několika letech. Při výzkumu tohoto naleziště archeologové objevili ještě desítky dalších staveb, které naznačují přítomnost prosperujícího lidského osídlení v dávné době.

Podle šéfa vykopávek Sujeeta Najana jde o jeden z nejvýznamnějších objevů současnosti.  “Zkoumali jsme, co leží pod křovinami a hustou zelení. Celé naleziště možná uchovává stopy ztraceného města nebo větší zmizelé civilizace. Je úžasné, že tu objevujeme tolik věcí. Potřebujeme víc času a výzkumu, abychom dospěli ke konečnému závěru,” upozornil Najan.

Dosud jeho tým zdokumentoval více než 50 staveb, mezi nimi i vodní pavilon a terasy připomínající palácové budovy. Jejich opěrné zdi jsou vyrobeny z obrovských kamenů, přičemž  průměrná výška každé z teras je mezi třemi až šesti metry.

“Tyto terasy možná sloužily jako pohřební místa, ale zatím to nejsme schopni určit,” prohlásil Najan. “Je tu devět teras, z nichž osm jsme prozkoumali. Našli jsme také známku něčeho, co vypadá jako vodní pavilon. Předpokládáme, že lidé zde žijící měli rádi své prostředí. Vodní pavilon je srovnatelný s těmi, které se našly v mogulských stavbách,” dodal. Archeologické naleziště Vangchhi

Vangchhia se nachází v kraji Mizoram poblíž hranic s Barmou a obklopují ji kopce a husté lesy. Mizoram je jedním z nejřidčeji obydlených států v Indii a často bývá označován za neprozkoumaný starověký ráj. Dnes jej obývají hlavně Dómové, což jsou potomci domorodých obyvatel, kteří na území Indie žili již před příchodem indoevropských Árjů. Objev ztraceného města tak zřejmě přináší významnou informaci o dávných civilizacích, které tu v dřívějších časech existovaly, a může také leccos prozradit o původu zdejších etnik.

 

user-avatar

Yvonne K.

11. 01. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu