Mnich při západu slunce

Mnich při západu slunce | zdroj: wikipedia commons


Indičtí archeologové objevili prehistorickou hrobku muže, který dosáhl osvícení

TÉMATA: megalitické stavby | dolmeny | prehistorie | Indie | osvícení | reinkarnace

user-avatar

Tyrion

30. 06. 2015 | 11:00

Tým indických archeologů objevil tělesné ostatky muže, které pravděpodobně patřily jedinci, jemuž se podařilo dosáhnout stavu „mókši“, tedy osvobození z věčného koloběhu nových zrození. Naznačuje to symbol namalovaný na horním kameni megalitické stavby.

Pět komorových hrobů ve stylu pravěkých dolmenů bylo objeveno v indické vesničce u města Dindigul v jihoindickém Tamilnádu. Pravděpodobně pocházejí z takzvané megalitické éry na přelomu neolitu a doby bronzové, kdy se stavěly monumenty z velkých kamenných kvádrů a bloků zvaných menhiry.

Jeden z nově objevených dolmenů v Tamilnádu

Pouze dva z těchto dolmenů se dochovaly neporušené. Z ostatních tří zbyly jen zlomkovité, ale stále patrné pozůstatky. Jeden ze zachovalých dolmenů je vysoký 1,2 metry, druhý měří téměř dva metry. Větší dolmen je překryt horním kamenem měřícím napříč deset metrů. Podle archeologa V. Narayanamoortha váží kolem dvou tun. V jeho středu je červeným inkoustem namalován kruh o průměru osmi centimetrů s červeným puntíkem uprostřed. Expert na starodávnou symboliku Subaš Čandira Bose se domnívá, že tento symbol měl signalizovat, že v hrobce byla pochována osoba, která dosáhla mókši, což je stav, ve kterém se duch trvale osvobodil z pout fyzického těla.

„Tento obrovský kruh s tečkou uprostřed značí to, co nazýváme parathuvam, tedy dosažení věčnosti bez nutnosti znovuzrozování,“ uvedl archeolog.

Koloběh života

Víru v reinkarnaci, zakořeněnou ve východních naukách, často doprovází přesvědčení, že cyklus neustálého zrození, smrti a znovuzrození lze přetrhnout, ať už během života, nebo po smrti, když individuální vědomí splyne s tím kosmickým. Mnohá náboženství si kladou za cíl osvobození duše a považují to za hlavní smysl lidské existence i celého stvoření.

Bod v kruhu je starodávným symbolem, má však v různých kulturách a tradicích různé významy. Tak například ve starověkém Egyptě symbolizoval boha slunce Ra. V židovské Kabbale byl symbolem Keteru – koruny (vědomí) kabalistického stromu života. Domorodí Indiáni z kmene Ojibwa jej používali k označování rohatých hadů, které malovali červeným okrem na stěny skal.

Aztécký sluneční kámen a egyptský hieroglyf značící  slunce mají podobný tvar – kruh s tečkou uprostřed.

Komorové hroby z kamene, které se velmi podobají dolmenům v západní Evropě, se našly v různých částech Indie, jak v horách, tak i v níže položených oblastech. Obvykle se skládají z žulových desek a obsahují lidské tělesné ostatky spolu s rozličnou hrobovou výbavou, jako je keramika, železné zbraně, nástroje či šperky z korálků a jiné ozdoby. Některé stavby tvoří větší megalitické komplexy sestávající z kamenných řad či samostatných menhirů.

Dosud bylo na území Indie nalezeno okolo dvou tisíc dolmenů, zejména ve spolkových státech Ándhrapradéš, Karnátaka, Kérala a Tamilnád. Stejně jako ty evropské mají otvory směřující na východ nebo k severu, které v určitém období roce tvoří linii s vycházejícím sluncem. Má se za to, že v horách byly dolmeny budovány spíše jako pomníky, zatímco v níže položených oblastech sloužily k pohřebním účelům.

user-avatar

Tyrion

30. 06. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu