válkaČeskoslovenskoobjevy

Indický stařec pohřbívá už 60 let mrtvoly, o které se nikdo nechce postarat

Indický stařec pohřbívá už 60 let mrtvoly, o které se nikdo nechce postarat
Zdroj: odditycentral.com

Mithalal Sindhi je stařec žijící v indickém městě Ahmedabad. Posledních 60 let strávil na ulici, kde si vydělává prodejem drobností ze své pedálové rikši. Svůj čas i své skrovné finance však dává do služeb svého zvláštního poslání. Tím je pohřbívání mrtvol, o které nikdo nejeví zájem.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2016

Vše začalo, když se před mnoha desetiletími ještě jako malý kluk seznámil na ulici s jiným nuzákem, Nyaldasem Sindhim. Ten se živil na místním trhu prodejem ovoce, ale v podstatě byl na tom stejně špatně jako Mithalal. Stali se z nich blízcí přátelé. Jenže jedné noci Nyaldas zemřel ve spánku. Mithalal byl zdrcen, snažil se alespoň najít někoho, kdo by jeho přítele řádně pohřbil. Obrátil se na správce tržiště, ale ten o tom nechtěl ani slyšet. Nyaldas neměl žádné příbuzné, vůbec nikdo o jeho smrt nejevil zájem. Mithalal tedy svého přítele pohřbil sám. A od té doby si vzal za své poslání pohřbívat všechny mrtvé, o které se nikdo jiný nechce postarat. Město je jich plné.

Když narazí na mrtvolu, prvně se snaží zjistit, jaké víry byl zemřelý. Zda muslim, hinduista či křesťan. Pak ho tedy pohřbí podle zvyků daného náboženství. Má je všechny nastudované, sám však v žádné konkrétní náboženství nevěří. K tomu, co dělá, jej vede prostý soucit a pocit lidské sounáležitosti. „Pro společnost je to jen mrtvé tělo. Pro mě je to například stará žena, která by klidně mohla být moji matkou, když jsem byl malý. Nebo pokud je mladší, mohla být moje sestra. Všichni, které jsem pohřbil, byli jako moje rodina,“ vysvětluje Mithalal.

Obřad pro jednoho mrtvého stojí Mithalala v přepočtu 23 dolarů. Za svůj život už pochoval minimálně 550 těl. Sám žije dodnes na ulici, nevlastní prakticky nic. Jediné, co hodlá až do smrti dělat, je pohřbívat lidi. Otázka je, jestli se jednou najde někdo, kdo prokáže stejnou službu i jemu.

Další články

Zavří­t reklamu