válkaČeskoslovenskoobjevy

Indický Robin Hood: bohatým bere nepoužité léky a rozdává je chudým

Indický Robin Hood: bohatým bere nepoužité léky a rozdává je chudým
Zdroj: boltechai.net
+ 5 fotek+ 6 fotek

Takřka osmdesátiletý indický důchodce Omkar Nath Sharma je novodobým Robinem Hoodem. Denně vyráží do bohatších čtvrtí indické metropole Dillí, bere si od nich nepoužité léky a rozdává je pak potřebným. Dělá to zadarmo, z vlastního přičinění, aby smysluplně vyplnil svůj důchodový čas. V Dillí se těší velkému obdivu a úctě, přezdívají mu tam „medicínský Bába“. Bába v Indii značí starého moudrého muže.

Ivanhoe 9. září 2015

Navzdory svému vysokému věku i úrazu z doby, kdy mu bylo 12 a špatně mu srostly kosti, nachodí Omkar Nath Sharma každý den po městě sedm kilometrů. Na sobě má svou typickou oranžovou halenu s natisknutými telefonními čísly, zvoní u dveří a říká: „Pokud máte nějakou medicínu, kteru jste nepoužili a chcete pomoci chudým, prosím, darujte ji.“ Při jednom nedělním výletu už za hodinu a půl nasbíral obrovskou tašku, plnou léků. „V každém bungalovu v Dillí mají léky navíc, které by jinak vyhodili do koše,“ vysvětluje. Nejvíc toho nasbírá u střední a nižší střední třídy, v bohatších čtvrtích se mu daří méně.

Omkar Nath Sharma třídí svůj úlovek.

Omkar Nath Sharma třídí svůj úlovek.

Na konci každého dne se posadí na lavičku někde v parku a probírá se svým úlovkem. Všechno pečlivě třídí, eviduje a zakládá do pořadače. Léčivo, které nebylo řádně uzavřené, hned vyhodí. Za posledních osm let, kdy takto pomáhá, už nashromáždil slušné zásoby medicíny v hodnotě desítek tisíc dolarů, které skladuje v malé, pronajaté místnosti vedle svého domu. Vedle běžných léků na nachlazení tam najdete injekční stříkačky s inzulínem a dokonce i léky na rakovinu. Nechybí ani zdravotní pomůcky, jako třeba kyslíkové láhve, invalidní vozíky, chodítka či rozprašovače na astma.

Této unikátní misi se Omkarnath začal věnovat poté, co byl svědkem úrazu několika zedníků. Zraněné muže tehdy doprovodil do nemocnice, kde je odmítli ošetřit kvůli nedostatku zdravotnického materiálu. Indie totiž vynakládá jen něco málo přes jedno procento svého HDP na zdravotnickou péči a mnoha státním nemocnicím tak scházejí potřebné léky a zdravotní pomůcky. Soukromé nemocnice jsou na tom o něco lépe, ale účtují si za péči mnohem vyšší poplatky, což si stovky milionů chudých Indů nemohou dovolit. Čtyřicet procent obyvatel Indie tak nemá žádný přístup k moderní lékařské péči. Proto jim Medicínský Bába pomáhá. Neúčtuje si za to ani halíř, i když měsíčně rozdá medicínu v hodnotě 9 tisíc dolarů.

Jako mnich přijímá milodary v podobě medicíny.

Jako mnich přijímá milodary v podobě medicíny.

„Dělám to proto, že je to mé poslání. Když jsem odešel do důchodu, rozhodl jsem se tento čas dobře využít, “ odpovídá těm, kdo jeho počínání nechápou. Zpočátku mezi ně patřila i jeho rodina, která se za něj styděla, protože to vypadalo, že po ulici žebrá. To se změnilo, když se stal mezi Indy populární celebritou. Mnozí pacienti mu vděčí za pomoc. Jedním z nich je třeba 52letý švec Dhulichand, který několik let trpí rozedmou plic. Měsíčně spotřebuje 20 kyslíkových lahví, které by ho stály 100 dolarů, ale na které nemá. „Nemohu se bez nich pohybovat a dokonce ani sprchovat,“ svěřuje se. „Státní nemocnice mě nepřijmou. Řeknou mi, že mám jít domů.“

Omkar Nath Sharma spolupracuje s lékaři, špitály i neziskovými organizacemi.

Omkar Nath Sharma spolupracuje s lékaři, špitály i neziskovými organizacemi.

Omkarnath, který žije mezi zapáchajícími chudinskými slumy, zaplatí za své výdaje měsíčně 500 dolarů, které získává z charitativních darů. Spolupracuje s neziskovými organizacemi i praktickými lékaři a předává jim nasbíranou medicínu. V soukromých klinikách nechal nainstalovat desítky pokladniček a sběrných boxů pro dobrovolné dárce. Doufá, že se mu podaří vybudovat celonárodní síť medicínských bank.

„Moje snahy jsou jen pouhou kapkou v moři problémů,“ připouští a dodává: „Rád bych, aby než zemřu, se z toho stalo větší hnutí a já k jejich řešení tak přispěl aspoň skleničkou.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu