Doktor silnic zachraňuje lidské životy v Indii.

Doktor silnic zachraňuje lidské životy v Indii. | zdroj: thenewsminute.com


Indický doktor silnic: z vlastní penze opravuje silnice

TÉMATA: neobyčejní lidé | indie | silniční nehody | dobrovolnictví

user-avatar

Ivanhoe

9. 10. 2015 | 11:00

Šestašedesátiletý indický důchodce Gangadhara Tilak Katnam vlastníma rukama už opravil více než tisíce výtluků na silnici. Na tuto dobrovolnou misi, díky které si vysloužil přízvisko „doktor silnic“, se vydal poté, co byl svědkem smrtelné silniční nehody.

Každé ráno krouží železniční inženýr Gangadhara Tilak Katnam autem v okolí svého rodného města Hyderabad a sleduje, kde by našel vyhozený a nepotřebný asfalt a štěrk. Tím pak plní nesčetné díry na silnicích.

Této zvláštní dobrovolné aktivitě, kterou nazývá shramadaan (nabízející fyzickou pomoc), se věnuje od roku 2011, tedy v době, kdy už byl tři roky v zaslouženém důchodu. Jen tak lenošit se mu však nechtělo, proto v lednu 2010 přijal nejprve práci konzultanta v jedné softwarové agentuře. Právě při každodenním dojíždění do firmy Tilak objevil své nové poslání.

Indická silnice

„První den jsem jel z práce domů, a když moje auto vjelo do díry na silnici, pošplíchalo špinavou, bahnitou vodou děti ze školy,“ vzpomínal, jak to tehdy všechno začalo. „Pak následovalo několik dalších dopravních nehod na různých místech,“ dodává. Zašel tedy na policii, aby ji informoval, že by k nehodám nedošlo, kdyby silnice byly rovné. Krátce nato se stal svědkem dopravního neštěstí, které mu změnilo život. Před jeho očima vrazil autobus do tříkolového vozu řízeného rikšou, který na místě zemřel. „Byl jsem zděšen tím, co jsem viděl, a uvědomil jsem si, že kdyby někdo tu díru zasypal, mohlo by to zachránit lidský život,“ řekl.

Tilak se rozhodl, že záležitosti vezme do vlastních rukou, když se stát a dopravní společnost k ničemu nemají. Naložil své auto prázdnými pytli a sbíral do nich kusy odhozeného asfaltu a hromady štěrku, kdykoliv na ně narazil, a cestou z práce domů pak opravoval díry.

Tilak po cestách sbírá odhozený štěrk a kusy asfaltu.

Tato činnost ho naprosto pohltila, že kvůli ní dokonce vynechával pracovní obědy a nakonec dal v práci výpověď. Veškeré náklady, jako třeba benzin a nákup materiálu, si hradil ze své penze. „To se přirozeně nelíbilo mé ženě,“ přiznal Tilak. „Nechtěla, abych pracoval na horkém slunci, a volala našemu synu, který žije v USA, aby mi domluvil.“ Jenže ten když viděl otcovo odhodlání, rozhodl se mu vypomáhat a založil mu webové stránky a facebookový profil. Čím více se místní lidé dovídali o Tilakově dobrovolné iniciativě, začali se k němu přidávat a přikládat sami ruce k práci. Dnes dokonce existuje informační linka, na kterou mohou lidé volat, aby upozornili na nebezpečné výtluky.

K práci Tilak používá své ruční nářadí.

Městští úředníci se nejprve snažili Tilakovi jeho počínání rozmluvit a slibovali, že se o díry sami postarají, ale důchodce jim nevěřil a pokračoval ve své práci dál, až městu nezbylo, než mu alespoň přispívat materiálem.

„Dřív jsem utratil měsíčně 25 000 rupií (asi 9 250 korun), ale poté, co jsem začal dostávat materiál, utratím jen okolo 15 000 (asi 5 550 korun) z mé celkové penze 20 000 rupií (7 400 Kč),“ uvedl Tilak. „O finanční potřeby mé domácnosti se stará můj syn,“ vysvětluje. Finanční dary ani jeden z nich nepřijímá, jen vybízejí lidi, aby vypomohli fyzicky.

Projekt Shramadaan přitáhl pozornost veřejnosti i médií.

Tilak doufá, že s přispěním médií může veřejnost inspirovat ke změně. Je přesvědčen, že postoj v duchu „nic se s tím nedá dělat“ je něco, co lidi limituje, a to je podle něj třeba změnit.  

user-avatar

Ivanhoe

9. 10. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu