Ashwath Hedge se svým vynálezem

Ashwath Hedge se svým vynálezem | zdroj: odditycentral.com


Indická společnost vymyslela rozložitelné "igelitové" sáčky. Můžete je dokonce sníst!

TÉMATA: indie | ekologie

user-avatar

Simona Knotková

9. 05. 2017 | 08:00

Indický startup EnviGreen přišel s revolučním řešením pro znečištěné životní prostředí. Jeho sáčky se pyšní stoprocentním organickým složením a v přírodě jsou snadno rozložitelné.

Za indickou společností EnviGreen stojí Ashwath Hedge. Ten navrhl koncept sáčků, které plní funkci běžných igelitek, ale na rozdíl od nich se po vyhození snadno rozloží. Díky kompletnímu přírodnímu složení je prakticky můžete sníst.

Sáčky jsou vyrobené z dvanácti ingrediencí, mezi nimiž najdete přírodní škroby či rostlinné oleje. Hedgeovi trvalo celkem čtyři roky, než dal dohromady správnou formuli plně nahrazující plast, ale zároveň neškodící životnímu prostředí.

"Nepoužíváme žádné chemikálie. Dokonce i potisk na sáčcích je přírodní," chlubí se pětadvacetiletý muž. Opotřebovaného sáčku se lze do několika vteřin snadno zbavit pouhým položením do vařící vody. V přírodě se pak sám rozloží do půl roku.

Cena jedné eko tašky je až o 35 % dražší než běžné plastové. Na stranu druhou je ale stále levnější než velké nákupní kabely, které si Indové kvůli zákazu plastových tašek musí v některých zemích kupovat. A hlavně – služba, kterou tyto "igelitky" prokáží přírodě, je nevyčíslitelná.

Podle indického ministerstva životního prostředí se v zemi denně vyprodukuje přes 15 tisíc tun plastového odpadu. Jen 9 tisíc tun z toho je přitom později posbíráno a dáno k recyklaci.

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

9. 05. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu