válkaČeskoslovenskoobjevy

Indiáni vyzývají Johnnyho Deppa, aby dodržel svůj slib a daroval jim Wounded Knee

Indiáni vyzývají Johnnyho Deppa, aby dodržel svůj slib a daroval jim Wounded Knee
Zdroj: trueactivist.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Před dvěma lety v rozhovoru pro Daily Mail se světoznámý herec Johnny Depp nechal slyšet, že hodlá odkoupit Wounded Knee – památné místo, kde došlo k poslední bitvě mezi Siouxy-Lakoty a americkou armádou – aby ho mohl darovat indiánům. Od té doby je ticho po pěšině. „Dodržte své slovo,“ vyzvali herce indiáni. Bílým lidem však nemají důvod věřit, sliby, které jim dali, v minulosti často porušovali.

blondie 6. listopadu 2015

Je to velmi posvátné místo a byly zde spáchány zločiny vůči Siouxům,“ vysvětloval Johnny Depp, proč je odhodlán utratit miliony, aby vrátil půdu těm, kterým dříve patřila, a pomohl tak odčinit masakr, k němuž došlo u potoka Wounded Knee v roce 1890. Tehdy 500 ozbrojených vojáků americké armády, podporovaných lehkým dělostřelectvem,oblehlo skupinu indiánů z kmene Sioux na území indiánské rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě. Podle mínění českého etnografa Miloslava Stingla vyvolal masakr plukovník James W. Forsyth. Jeden z indiánů postižený hluchotou jménem Černý Kojot neslyšel totiž rozkaz odevzdat zbraně. Plukovník Forsyth kvůli této neposlušnosti nařídil střelbu. Na místě bylo zabito nejméně 150 bezbranných lidí včetně dětí a žen.

Masový hrob Indiánů u Wounded Knee.

Masový hrob Indiánů u Wounded Knee.

Památník na místě této bitvy je dnes neudržovaný a zanedbaný. Indiáni, kteří v rezervaci žijí, nemají finanční prostředky na jeho údržbu. Většina z nich je nezaměstnaných a mnoho ze svých skromných příjmů navíc utratí za alkohol nebo za drogy.

„Kéž bych mohl říci, že jsem smutný kvůli tomu, co se zde stalo, ale to, co je smutné a ostudné, je nechutný a zahanbující způsob, jakým je toto místo udržováno,“ napsal na stránkách TripAdvisor jeden z turistů. „Žádné cedule, které by označily, co se zde přihodilo, divocí psi tady pobíhají a děti žebrají… opravdu smutné. Takhle by památník masakru neměl vypadat. Je to ostuda.“

Památník je ohrazen plotem, okolní pozemky patří soukromníkovi.

Památník je ohrazen plotem, okolní pozemky patří soukromníkovi.

Jednání mezi kmenem Siouxů a Spojenými státy o vyrovnání uvízly v 70. letech na mrtvém bodě. Nejvyšší soud USA sice Siouxům přiznal právo na odškodné včetně úroků, ale indiáni peníze odmítli, neboť nesouhlasí, aby země jejich předků byla na prodej. V době, kdy Evropané začali osidlovat severoamerický kontinent, neznali domorodci pojem vlastnictví půdy. Věřili, že Stvořitel jim dal půdu, aby mohli přežít, a na výraz díků za tento dar Matku Zemi uctívali a chránili.

Johnny Depp v roli indiána jménem Tonto ve filmovém westernu Osamělý jezdec (2013).

Johnny Depp v roli indiána jménem Tonto ve filmovém westernu Osamělý jezdec (2013).

Kdysi bylo sto milionů indiánů svrchovanými vládci nad celým územím Spojených států. Dnes mají dva miliony indiánů suverenitu nad dvěma procenty tohoto území. Ekonomického úspěchu dosáhlo jen asi deset procent indiánského obyvatelstva. Zbývajících devadesát procent se potýká se značnou nezaměstnaností, vysokým výskytem cukrovky a zneužívání drog a alkoholu.

Johnny Depp mezi indiány.

Johnny Depp mezi indiány.

O problematiku indiánů se Johnny Depp začal zajímat, když začal točit film Osamělý jezdec, v němž ztvárnil roli rudého divocha jménem Tonto. Jak v řadě rozhovorů uvedl, strávil spoustu času studiem o indiánech a získal od domorodých kmenů požehnání k produkci filmu. Krom toho jej adoptovala do svého rodiny jedna aktivistka z kmene Komančů. Za odkoupení pozemku od soukromého vlastníka byl připraven zaplatit částku 3,9 milionů dolarů, což je zlomek toho, co Depp vydělává. V jeho případě honorář za film dělá něco okolo 20 milionů dolarů a jeho celkové čisté jmění se pohybuje něco mezi 200 a 300 miliony dolarů. Majitel pozemku sice začal licitovat o ceně, avšak herec údajně indiány ujistil, že bude vyšší cenu respektovat. Realita je však taková, že do dnešní doby zůstalo jen u slov.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu