válkaČeskoslovenskoobjevy

Inda pohřbili jako mrtvého, za 40 dní ožil

Inda pohřbili jako mrtvého, za 40 dní ožil
Zdroj: thevintagenews.com

Být 40 dní pohřbený jako mrtvola, to není zrovna něco, co by člověk chtěl zažít. Ovšem Indie je země svatých mužů a asketů, kteří dokáží leccos. Jeden z nich Sadhu Haridas přežil právě i tuto podivuhodnou zkušenost.

Tomáš Chalupa 6. srpna 2020

Sadhu Haridas byl známý jogín a asketa, který žil v 19. století. Byl jedním z takzvaných svatých mužů, kteří ovládají své tělo i své fyzické potřeby a pochody pouze silou své mysli. Tito muži nechávají celé roky zvednutou jednu ruku, dokud jim zcela neodumře, hladoví celé měsíce, tráví čas v nepřirozených polohách… Haridas požádal, aby byl pohřben zaživa. Chtěl tak prokázat své schopnosti.

Bylo mu to umožněno, a to přímo na dvoře velmože Randžíta Singha, mahárádži Pandžábského a vládce Sikhské říše. Sám Singh byl přítomen slavnostnímu pohřebnímu obřadu, při kterém byl Haridas uložen oblečený do velké dřevěné truhly, kterou umístili do speciálně vybudované podzemní zděné místnosti. Truhla byla zapečetěná, zevnitř jí nebylo možné otevřít. Místo, kde byl Haridas pohřben, bylo hlídáno oddílem vojska a nikdo se k němu nesměl přiblížit. Tak to šlo čtyřicet dní.

Pak tělo Haridase vyndali z truhly a přinesli před mahárádžu. Vypadalo to, že Haridas je mrtev. Jenže když jeho tělo začali masírovat a zahřívat, Haridas opět obživl.

O celém případu se svět dozvěděl až v roce 1911, kdy o něm obšírně psal ve svých memoárech Claude Wade, který je vydal v Anglii. V textu psal, že Haridas vydržel bez jídla a vody po 40 dní a že ho udržela naživu zřejmě jen síla jeho meditace. Dodnes je to jediný popsaný případ takového procesu a mnozí pochybují o jeho pravosti. Jediným zdrojem je sám Wade, který se ho měl zúčastnit jako host a sám prý po obživnutí mluvil s Haridasem. Jenže vše mohlo být také výplodem jeho fantazie, nebo si celý příběh notně upravil.

Dnes již není možné tento příběh ověřit. Vědci jsou dnes přesvědčeni, že podobný kousek nelze přežít a že lidský organismus nelze udržet při životě po tak dlouhou dobu bez jídla a vody. Jestli to Sadhu Haridas skutečně dokázal, je nejisté.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu