válkaČeskoslovenskoobjevy

Ind vysázel za svůj život více než 5 milionů stromů

Ind vysázel za svůj život více než 5 milionů stromů
Zdroj: odditycentral.com

Letos v lednu zemřel Višvešvar Dut Saklani. Muž z indického státu Uttarákhand se zasloužil o to, že je jeho kraj bohatší o miliony stromů.

Simona Knotkova 5. února 2019

Višvešvar začal se sázením už ve velmi raném věku. První stromek vysadil společně se svým strýcem v pouhých osmi letech. Od té doby s novou činností nepřestal a prázdnou krajinu své rodné vsi Pujargaon proměnil za desetiletí v hustý les. Od spoluobčanů si vysloužil přezdívku Stromový muž. Sázení stromů bylo později také způsob, jak se vypořádával s životními tragédiemi.

Nejprve ztratil v mladém věku svého staršího bratra, který byl komunistickým vůdcem. Každé ráno poté mizel do lesa a celé dny se věnoval sázení. Obdobně zareagoval i na ztrátu své manželky v roce 1958. Ne všichni ale měli pro jeho vášeň pochopení.

Sousedé ho zprvu udávali na policii a neměli dokonce problém na muže fyzicky zaútočit. Višvešvar si podle nich bral půdu, která mu nepatřila, za což ho dovedli až k soudu. Tam ovšem uznali, že sázení stromů není zločin, a Višvešvara postih minul.

V příštích letech bylo jeho úsilí už řádně doceněno a Ind se dočkal množství národních cen za přínos životnímu prostředí. Jeho statistika je ostatně úctyhodná – za svou pěstitelskou kariéru vysázel více jak pět milionů stromů na prostoru o cca sto dvaceti hektarech. A sázel by nejspíše dál, kdyby na sklonku svého života neztratil zrak.

„Stalo se to před deseti lety. Kvůli sázení se mu do očí dostával prach a bláto, které později způsobily oční krvácení,“ vypověděl jeho syn Santoš.

Další nešťastná událost přišla vzápětí; část jeho lesa zasáhl přírodní požár, který množství stromů proměnil v prach. Ani tehdy ale Višvešvar nevzdával naději a věřil, že po dešti stromy znovu vyrazí.

Jeho životní cesta skončila 18. ledna letošního roku. Bylo mu 96 let. Podle Santoše jeho duše žije dál ve stromovém díle, které po sobě zanechal.

„Často říkal, že nemá devět dětí, ale pět milionů. Když se po něm teď budu shánět, půjdu do lesa,“ uzavírá syn.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu