válkaČeskoslovenskoobjevy

Ind strávil 3 dny mezi sedmdesátkou jedovatých hadů

Ind strávil 3 dny mezi sedmdesátkou jedovatých hadů
Zdroj: Unsplash

Před více než 40 lety se mladému Indovi podařilo udělat nový zápis v Guinnessově knize rekordů. Zasloužil se o něj dlouhým pobytem ve společnosti jedovatých hadů.

Simona Knotkova 22. ledna 2021

V roce 1980 držel neobvyklý rekord Jihoafričan Peter Snyemaris, který strávil 50 hodin ve společnosti 18 jedovatých hadů a 6 polojedovatých hadů. Osmadvacetiletý Neelam Kumar Khaire, recepční z hotelu v Púne, byl názoru, že by držitelem rekordu měl být spíše někdo z Indie, země hadů. Rozhodl se, že to bude on, kdo se Snyemarisa pokusí trumfnout. S hady měl bohaté zkušenosti.

Thumbnail # Sedmiletý chlapec si denně hraje se smrtelně jedovatými hady. Rodiče jsou bezradní
Mohlo by Vás zajímat:

Sedmiletý chlapec si denně hraje se smrtelně jedovatými hady. Rodiče jsou bezradní

„Plazi byli mým častým návštěvníkem, když jsem bydlel v Matheranu. Nerad jsem taková nádherná stvoření zabíjel, většina z nich byla neškodná. Začal jsem je proto sbírat a vypouštět do přírody. Jednou jsem chytil hada, kterého jsem odnesl do Haffkinova Institutu v Bombaji. Řekli mi, že se jedná o velice jedovatého hada a já prý hodně riskoval, když jsem ho k nim přinesl. Tato příhoda mi dodala odvahu a já začal být hady posedlý,“ vypráví Ind.

20. ledna 1980 se nechal zavřít do prosklené klece společně se 72 jedovatými hady – 27 kobrami monoklovými, 24 zmijemi řetízkovými, 9 kobrami indickými, 8 bungary proužkovanými a dalšími 4 hady. Podle pravidel Guinnessovy knihy mohl Khaire trávit půl hodinu denně mimo klec, a rekord by stále platil. Tuto možnost Ind ale nevyužil a s hady v jedné kleci vydržel celkem tři dny a tři noci, čímž s přehledem porazil tehdejšího jihoafrického rekordmana.

Za celou dobu na něj ani jeden ze živočichů nezaútočil a nepokousal ho. Svým pokusem o nový zápis chtěl Khaire také demonstrovat, že had na člověka útočí pouze v případě, kdy je provokován a cítí se v nebezpečí.

Po absolvování rekordu začala pro muže nová éra jeho života. S pomocí městské správy vybudoval v Púne hadí park Katraj, pozdější Zoologický park Rádžíva Gándhího. Byl rovněž prvním Indem, který ve své zemi otevřel útulek pro osiřelá zvířata. Své vědomosti o ochraně životního prostředí a zvířatech dodnes předává dalším generacím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu