válkaČeskoslovenskoobjevy

Ind se stará o stovky ohrožených, zraněných a opuštěných ptáků. Tolik druhů pohromadě jste ještě neviděli!

V roce 2012 otevřel indický doktor záchrannou stanici pro ptáky. V obří voliéře se nachází stovky různých druhů, což muži vysloužilo zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Simona Knotkova 21. května 2018

Sri Ganapathy Sachchidananda Swamiji měl k ptákům odjakživa blízko. Jako dítě vyrůstal v lesích u řeky Kávérí a pozoroval ptáky hnízdící ve stromech u jeho obydlí. Byla to ale teprve nehoda o několik let později, která ho přivedla k myšlence otevření záchranné stanice.

V roce 2011 muž navštívil venezuelský vodopád Salto Ángel. Během chůze zakopl a spadl z výšky třiceti metrů. Když se dole probral z bezvědomí, obklopen byl stovkami amazonských ptáků. Ve chvíli absolutního okouzlení a zároveň šoku z toho, že pád přežil, dostal jakési zjevení. Ve své představě viděl středisko, ve kterém se po zbytek života bude starat o ohrožené, poraněné a opuštěné ptáky. Po návratu domů se pustil do jeho plánování. S následnou stavbou ve městě Maisúr mu pomohla singapurská rezervace Jurong Bird Park. Záchranná stanice Avadhoota Datta Peetham byla slavnostně otevřena už o rok později.

Nyní se na místě nachází více jak 1500 ptáků, o něž se kromě Swamijiho stará asi padesátičlenný personál. V řadách ptáků najdeme pod jednou střechou až 468 různých druhů, což stanici dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. Podle zakladatele spolu ptáci nemají problém vyjít. Mezi jednotlivými druhy najdete ary, kakady, amazónky nebo papoušíky.

„Když se na nás někdo druhý směje, odpovídáme úsměvem. Poznáváme stejnost našeho druhu, i když nesdílíme stejný jazyk, kulturu nebo národnost. To samé ale neděláme se zvířaty. Papoušek se oproti tomu přirozeně identifikuje s každým a sdílí projevy těch, kteří se kolem něj nachází, bez ohledu na jejich druh,“ vypráví Swamiji.

Ve středisku je místo pro ptáky, o které se už nemůže nikdo starat, ohrožené druhy, kterým hrozí vymření, či zraněné opeřence, kterým se v Avadhoota Datta Peetham dostává plné péče, aby se znovu mohli vrátit do volné přírody.

Do ptačího útulku s obří voliérou nahlédněte v přiloženém videu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu