válkaČeskoslovenskoobjevy

Incident v Shag Harbouru zkoumají i potomci slavného Cousteaua

Incident v Shag Harbouru zkoumají i potomci slavného Cousteaua
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Incident v Shag Harbouru je nejslavnější pozorování UFO v Kanadě. Dodnes zůstává neobjasněno, co vlastně lidé tehdy viděli. Jasno do případu se pokouší vnést i soukromé pátrání potomků slavného oceánologa Jacquese-Yvese Cousteaua.

Tomáš Chalupa 7. srpna 2018

K incidentu došlo 4. října roku 1967 u malé rybářské kanadské vesnice Shag Harbour. Byla bezměsíčná noc, když mnoho obyvatel a také pilot linkového letadla spatřili cosi zářit na obloze, co pak velkou rychlostí narazilo do vodní hladiny. Většina lidí se domnívala, že jde o leteckou havárii. Jenže letecký provoz potvrdil, že nad oblastí nemělo žádné letadlo letět, pozdější pátrání nepřineslo žádné výsledky. Nebyl nalezen vrak ani žádná těla, v moři nebylo vůbec nic, co by nasvědčovalo letecké katastrofě.

Kanada dodnes považuje tuto záležitost za nevysvětlenou, v Shag Harbouru se každý rok koná třídenní UFO festival a stále se objevují další nadšenci, kteří se celé záhadě snaží přijít na kloub. Mluvilo se o sovětských ponorkách, které v té době působily u břehů u Halifaxu a mohly vystřelovat světlice. Podle Charlese Stylese, ufologa, který se případem dlouhodobě zabývá, šlo o UFO. Ve své knize věnované tomuto případu napsal, že měl možnost mluvit s vojenským důstojníkem, který mu potvrdil, že objekt vnikl pod vodní hladinu záměrně a pak poháněn svým pohonem odplul pod mořem na konkrétní místo. Zde se nacházela tajná základna amerického námořnictva, oficiálně spadající pod Oceánografický institut. Existence této základny byla údajně potvrzena až v 80. letech. Objekt měl zmizet právě na této základně a následně se v oblasti objevila flotila amerických a kanadských válečných lodí. To vše ovšem tvrdí pouze Styles ve své knize, oficiální místa tuto teorii nepodporují.

Do věci se vložili v tomto roce také vnuci slavného oceánologa Jacquese Cousteaua. Kanadská média přinesla zprávu, že se u Shag Harbouru bude znovu zkoumat, tentokrát budou provádět výzkum lokality právě Cousteauovi vnuci. Zatím ovšem nebyla v moři spatřena legendární žlutá ponorka jejich dědy. Jestli průzkum přinese nové odpovědi, je tak zatím těžké odhadnout.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu