válkaČeskoslovenskoobjevy

Imigrační úředník fotil na Ellis Island uprchlíky. Přistěhovaleckou stanicí jich prošlo více než 12 milionů!

Imigrační úředník fotil na Ellis Island uprchlíky. Přistěhovaleckou stanicí jich prošlo více než 12 milionů!
Zdroj: wikipedia commons
+ 33 fotek+ 34 fotek

Amerika byla snem pro mnoho Evropanů, kteří strádali ekonomicky nebo byli z politických či náboženských důvodů ve své vlasti pronásledováni. Masově tam migrovali od 19. století. V roce 1892 byla proto na ostrově Ellis Island poblíž New Yorku zřízena přistěhovalecká stanice, jíž prošlo do roku 1954, kdy byla zrušena, více než 12 milion uprchlíků. Díky fotografické vášni jednoho imigračního úředníka se dochovaly portréty některých z těch, kteří se vydali za oceán hledat své štěstí.

Jan Kyzlink 30. října 2015

Augustus Frederick Sherman pracoval jako vrchní registrační úředník na ostrově Ellis Island v letech 1892 až 1925. Byl neškoleným, avšak nadaným fotografem, který po sobě zanechal stovky snímků, jimiž zachytil vystěhovaleckou horečku. Fascinován různým původem uprchlíků a kulturním prostředím, z nějž vzešli, vytvořil strhující sérii portrétů, které nabízejí divákům působivý pohled na toto dynamické období americké historie. Vzhledem k úrovni tehdejšího fotografického řemesla, kdy se fotilo skříňovými kamerami s dlouhou expozicí, je obdivuhodné, že dokázal při své běžné práci vytvořit takové množství snímků.

Zřejmě díky pozici vrchního úředníka neměl Sherman problém imigranty přemluvit, aby vylovili z kufru své nejlepší oblečení nebo národní kroje a zapózovali mu před objektivem. Vedle portrétů rumunských pastevců, ruských kozáků, romských rodin, Bavorů s tralaláčky či Turků s turbany můžeme v Shermanově kolekci zahlédnout i krojované slovenské běžence z Československa.

Zaoceánský parník veze na palubě plný náklad běženců z Evropy.

Zaoceánský parník veze na palubě plný náklad běženců z Evropy.

Jen v roce 1907 prošlo ostrovem Ellis Island více než milion imigrantů, denně pak něco mezi třemi až pěti tisíci lidí. Přicházeli většinou z Evropy, odkud prchali před chudobou, přírodními pohromami nebo pronásledováním. Většina byla vpuštěna do vnitrozemí, jiní byli nějakou dobu zadržováni (mimo jiné i český herec Jiří Voskovec) a někteří z nich dokonce i deportování nazpět. Dnes může více než 100 milionů Američanů vystopovat svůj původ k imigrantům, kteří prošli Ellis Islandem.

Podle statistických údajů, vycházejících z posledního sčítání lidu ve Spojených státech v roce 2000, se nyní na území Spojených států nachází celkem 1.262.527 obyvatel, kteří se přihlásili k úplnému nebo částečnému českému původu. Census rovněž uvádí, že 441.403 obyvatel označilo svůj původ jako československý. Tím se USA řadí na první místo jako země s největší českou komunitou v zahraničí. V USA je česká menšina na 25. místě v pořadí menšin podle počtu.

Ne všichni Američané však vítali přistěhovalce s nadšením a důvěrou. Řada z nich pochybovala, zda to jejich zemi přinese nějaký prospěch. Prezident Franklin D. Roosevelt apeloval na americký národ těmito slovy: „Vzpomeňte si, vždy si vzpomeňte, že my všichni a já obzvlášť jsme potomky imigrantů a revolucionářů.“

Další články

Zavří­t reklamu