Fotit děti není legrace ani dnes, natož ve viktoriánské době.

Fotit děti není legrace ani dnes, natož ve viktoriánské době. | zdroj: vintag.es


Ikonický snímek fotografky málem nevznikl. Děti měly z focení legraci

TÉMATA: fotografové | fotografie | viktoriánské období

user-avatar

Simona Knotková

19. 02. 2019 | 11:00

Julia Margaret Cameron (1815-1879) patří k pionýrům moderní fotografie, jejíž práce významně ovlivnila další fotografy. Za svůj první úspěch považovala žena portrét osmileté Annie Philpot.

Britka pocházející z indické Kalkaty se k fotografování dostala náhodou, ale hned se stalo její vášní. První přístroj dostala v roce 1863 ke svým 48. narozeninám od dcery. Už za rok se stala členkou Fotografické společnosti v Londýně a ve Skotsku a její práce se mezi kolegy těšila uznání. I když nebyla technicky nejzdatnější fotografka, ve svých snímcích se snažila fotografování pozvednout na vyšší umění. Příbuzností k malbám se zařadila k představitelům piktorialismu. Před její objektiv se postavilo také množství osobností viktoriánské doby, mezi nimiž nechyběl Charles Darwin, básník Robert Browning nebo malíř John Everett Millais.

Byl to přitom portrét obyčejné dívky, který se u Cameron těšil mimořádné oblibě a ona na něj ještě po letech vzpomínala. Pořídila ho krátce poté, co dostala fotoaparát, v lednu 1864. Na fotografii je zachycená osmiletá Annie Philpot, dcera rodinného přítele. Cameron na něj vzpomíná v nedokončené autobiografii z roku 1874:

"Poté, co se mi úspěšně podařilo vyfotit jednoho farmáře, zkusila jsem dvě děti. Se zaostřením mi pomohl syn Harding, který přijel z Oxfordu domů na prázdniny. Byla jsem už v půli procesu, když jedno z dětí vyprsklo smíchy a zkazilo mi celý snímek. S menším nadšením jsem se pak pustila do focení jenom jednoho z nich. Dívce jsem zahrála na city a řekla jí, jaké plýtvání chemikálií a mých sil to bude, jestli s sebou pohne. Moje apelování zabralo a vznikla fotografie, kterou jsem nazvala Můj první úspěch," píše v knize publikované teprve v roce 1927.

Přiznává, že i když ji potkaly v budoucnu větší úspěchy, portrét Annie má v jejím srdci speciální místo. "Měla jsem velkou radost. Pobíhala jsem potom po domě a hledala pro ni nějaký dárek. Cítila jsem, že to byla právě ona, kdo ten snímek vytvořil. Vyvolala jsem ho, upravila, zarámovala a ještě toho dne jsem ho předala jejímu otci. Sladká malá Annie s vlasy jako ze slunce! Žádné další pozdější ocenění nevymazalo toto potěšení. Annie je teď osmnáct. Tak strašně ráda bych se s ní setkala a znovu ji vyfotila."

Snímek si prohlédněte v naší galerii.

 

 

user-avatar

Simona Knotková

19. 02. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu