válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Zbičovaná záda otroka dodnes upomínají na temnou minulost USA

Ikonické foto: Zbičovaná záda otroka dodnes upomínají na temnou minulost USA
Zdroj: Wikimedia Commons

Z roku 1863 pochází snímek, který je živoucím svědectvím americké minulosti. Vidět na něm můžeme zbičovaná záda otroka, kterému se podařilo utéct ze zajetí.

Simona Knotkova 11. října 2020

Otrok Gordon utekl v březnu 1863 z plantáže v Louisianě, která patřila Johnovi a Bridget Lyonsovým. Společně s ním bylo v zajetí dalších cca čtyřicet lidí, kteří nuceně pracovali na polích mezi dnešním Melville a Krotz Sprinte. Gordon byl na útěku cca deset dní a urazil více než šedesát čtyři kilometrů. Aby ho nevyčenichali pátrací psi, pravidelně se potíral cibulí. Nakonec se mu úspěšně podařilo dosáhnout Baton Rouge, kde se přidal k vojákům Unie.

Thumbnail # Poslední černošský otrok popsal své pocity, když ho přivezli Ameriky
Mohlo by Vás zajímat:

Poslední černošský otrok popsal své pocity, když ho přivezli Ameriky

Během zdravotní prohlídky byla objevena jeho zjizvená záda. Muž následně vypověděl, jak se stal obětí hrůzného zbičování. To byl také hlavní důvod, proč se dal na riskantní útěk.

„Před deseti dny jsem opustil plantáž. Dozorce Artayou Carrier mě předtím zbičoval. Dva měsíce jsem kvůli bolesti musel zůstat v posteli. Můj pán dozorce následně propustil. Pán nebyl bičování přítomen. Bičování si nepamatuju. Když jsem po dvou měsících zase začal přicházet k sobě, jako bych se zbláznil. Chtěl jsem všechny zastřelit. To aspoň říkají oni, já o tom nevím. Nevím o tom, že bych chtěl všechny zastřelit, ale oni mi to tak řekli. Spálil jsem všechno své oblečení, ale nepamatuju si to. Nikdy předtím jsem takhle nešílel. Řekli mi, že jsem se jako první pokusil zastřelit svou ženu. Nikoho jsem ale nezastřelil, nikomu jsem neublížil,“ popsal přítomným.

Thumbnail # Poslední loď s otroky raději zapálili, aby zahladili stopy. Teď byla nalezena
Mohlo by Vás zajímat:

Poslední loď s otroky raději zapálili, aby zahladili stopy. Teď byla nalezena

Gordon se přidal do armády tři měsíce poté, co byla vyhlášena emancipace osvobozených otroků, kteří tak mohli narukovat do vojenských jednotek. Během jedné expedice skončil jako zajatec u armády Konfederace, kde znovu podstoupil bití a týrání. Fyzické násilí se mu ale znovu podařilo přežít a po zotavení se vrátil do řad Unie. Krátce poté se Gordon stal členem U.S. Colored Troops (Americké jednotky barevných). Společně s nimi se měl zúčastnit obléhání Port Hudson. To bylo poprvé v historii, kdy afroameričtí vojáci sehráli důležitou roli v útoku.

Další články

Zavří­t reklamu