válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Vyčerpaný lékař sleduje životní funkce pacienta po 23hodinové transplantaci srdce

Ikonické foto: Vyčerpaný lékař sleduje životní funkce pacienta po 23hodinové transplantaci srdce
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Z roku 1987 pochází snímek, který bývá dodnes zařazován mezi nejvýznamnější fotografie historie. Nabízí pohled do operačního sálu po náročné operaci.

Simona Knotkova 26. června 2019

Polský lékař Zbigniew Religa (1938–2009) se do dějin medicíny zapsal jako jeden z nejvýznamnějších kardiochirurgů. Po dokončení studia na Lékařské univerzitě ve Varšavě pracoval nějakou dobu ve varšavské nemocnici Szpital Wolski. Cévní a srdeční chirurgii se naučil v New Yorku a Detroitu, kde pobýval v letech 1973 a 1975. Nabrané zkušenosti uplatnil na akademické půdě i v praxi. Roku 1984 se mu podařilo získat místo ředitele na Kardiologické klinice v Zabrze. Právě zde se o tři roky později měla také odehrát první transplantace srdce na území Polska.

Majitelem nového orgánu se měl stát šedesátiletý Tadeusz Żytkiewicz. Náročnému, třiadvacet hodin trvajícímu zákroku přihlížel fotograf James Stanfield, který dokumentoval krizi polského zdravotnického systému. Hlavním těžištěm jeho fotografií měl být špatný stav nemocnic a nedostatečné vybavení. Veškerá pozornost se ale nakonec soustředila na snímek jiného druhu. Když transplantace úspěšně skončila, Stanfield vyfotil vyčerpaného Religa, jak úzkostlivě hlídá životní funkce pacienta. V pravém rohu si můžete všimnout jeho kolegy, který se plně oddal únavě.

Fotografie upoutala svět a National Geographic ji zvolil za snímek roku 1987. Později ji také zařadil mezi sto nejvýznamnějších snímků historie. Pro Religu to byl kariérní milník, ale nikoliv poslední. V roce 1995 se stal také prvním chirurgem, kterému se z mrtvých těl podařilo vytvořit umělou srdeční chlopeň.

Ironií osudu je, že jeho pacient ho nakonec přežil o osm let. Religa dostal jako těžký kuřák rakovinu plic a svět opustil 8. března 2009. Jeho pohřeb byl vysílán v přímém přenosu v televizi a zúčastnil se ho také Żytkiewicz, který během obřadu držel slavné foto. On sám zemřel v roce 2017, třicet let poté, co se podruhé narodil.

O Religově životě byl v roce 2014 natočen film Bohové.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu