válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Václav Havel burcuje k odporu zaměstnance ostravské Nové huti

Ikonické foto: Václav Havel burcuje k odporu zaměstnance ostravské Nové huti
Zdroj: Akreditovaný archiv ArcelorMittal Ostrava a.s.

32letý Václav Havel navštívil v roce 1969 ostravskou Novou huť, kde pronesl projev, který sklidil bouřlivý aplaus. Na zahradě kulturního domu žádal okamžitý odchod sovětské armády a vytrvání v občanském odporu.

Václav Pokorný 21. května 2018

V době vzniku této fotografie bylo Václavu Havlovi 32 let. Pro své politické názory byl nucen opustit práci dramaturga v divadle Na zábradlí a nesměl publikovat. S okupací Československa se nehodlal smířit a začal se politicky angažovat. Z tohoto důvodu přijal pozvání na červnový mítink ostravské odborové organizace Nové huti Klementa Gottwalda. Ačkoliv byl sledován na každém kroku, podařilo se mu do Ostravy dostat vlakem.

Komunisté odborářům mítink nedovolili a kulturní dům byl obsazen policií a milicionáři, kteří zaměstnance drželi uvnitř. Václav Havel pak improvizovaně promluvil před stovkami lidí na zahradě kulturního domu.

V plamenném projevu burcoval k vytrvalému a jednotnému politickému odporu a nutnosti žádat okamžitý odchod Sovětské armády. Jeho projev sklidil bouřlivý potlesk.

Mítink na zahradě kulturního domu se pro Václava Havla stal pro příštích 19 let jeho posledním veřejným vystoupením. Byla z něj pořízena jediná fotografie, která byla na dvacet let ukryta v trezoru archivu Nové huti.

Zdejší archivářka Hana Sojková přiznává, že se o fotografii báli, aby ji komunisté nezničili. Nikomu o ní neříkali a nikoho naštěstí nenapadlo ji hledat. Unikátní fotografie s Václavem Havlem však jedno tajemství stále ještě skrývá. Dodnes se neví, kdo je jejím autorem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu