válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Uprchlého šimpanze Samiho se snaží ředitel zoo přilákat zpět

Ikonické foto: Uprchlého šimpanze Samiho se snaží ředitel zoo přilákat zpět
Zdroj: Šimpanza Sami / Ron Broglio
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1988 uprchl z bělehradské zoo šimpanz jménem Sami. Pohyboval se po centru Bělehradu a ředitel zoo Vuk Bojovič se jej pokusil přilákat zpět.

Tomáš Chalupa 12. ledna 2021

Sami se narodil v zoologické zahradě v Osijeku v roce 1979. V roce 1988 byl převezen do bělehradské zoo. Jeho nový příbytek ale nebyl nic moc, šlo o rozbitý výběh určený pro dospělé šimpanze. Sami začal rychle strádat, jevil známky depresí a agresivního chování. 21. února 1988 Sami uprchnul. Noviny vtipkovaly o tom, že si šel najít samičku, protože ve výběhu byl sám. Pohyboval se kolem bělehradského kina a parku Kalemegdan.

Policie ho obklíčila a zahnala do studenského koutku, části parku, kam byl pak povolán ředitel zoo Vuk Bojovič. Ten byl jediným člověkem, kterému Sami důvěřoval. Bojovič vylezl za Samim, nějakou dobu jej přemlouval, až ho nakonec odnesl v náručí a odvezl do zoo svým autem.

Za dva dny byl Sami zase venku. Opět se mu podařilo uprchnout skrze mříže a zmizel v bělehradských ulicích. Tentokrát byl spatřen poblíž továrny Beko, jejíž zaměstnanci se pokusili Samiho chytit do velké sítě. Jenže to se jim nepodařilo. Sami pak uprchl k budově soudu na ulici Cara Dušana, kde se ukryl v koruně vzrostlé třešně.

Thumbnail # Největší říši opic vedou čtyři šimpanzí diktátoři. Dokument odhaluje  jejich politikaření a krutost
Mohlo by Vás zajímat:

Největší říši opic vedou čtyři šimpanzí diktátoři. Dokument odhaluje jejich politikaření a krutost

Městem se šířila zpráva, že Sami opět uprchl a tentokrát se na jeho obranu postavilo na 400 lidí. Pohybovali se kolem soudu a měli v rukou transparenty se slogany podporujícími uprchlého šimpanze. Kolem byly televizní štáby, a Sami se tak stal rázem mediální hvězdou.

Na místo dorazil opět Bojanovič, ale tentokrát už se mu nepodařilo Samiho přesvědčit, aby svůj útěk ukončil. Musel tak být zasažen uspávací šipkou a ve spánku odvezen do zoo. To už ale byla situace jiná než při minulém útěku, Sami byl miláčkem veřejnosti. Lidé si do něj projektovali své vlastní představy o boji za svobodu v Titově Jugoslávii, každý utiskovaný a vězněný člověk se vlastně cítil jako Sami. Podobné myšlenky mělo mnoho lidí, ale to nic nezměnilo na tom, že Sami dožil v nevyhovujících podmínkách bělehradské zoo, kde zemřel z neznámých příčin v roce 1992. Na jeho počest stojí v Bělehradě dodnes socha.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu