válkaČeskoslovenskoobjevy

Ikonické foto: Tři mladíci jdou na taneční zábavu. Pro jednoho z nich to bylo naposledy

Ikonické foto: Tři mladíci jdou na taneční zábavu. Pro jednoho z nich to bylo naposledy
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Z roku 1914 pochází ikonická fotografie "Mladých farmářů", kteří jdou na venkovskou taneční zábavu. Autorem snímku byl významný německý fotograf August Sander.

Simona Knotkova 27. srpna 2020

Mladí farmáři nebo taky Tři farmáři jdou na taneční zábavu – takové názvy si vysloužila ikonická fotografie, kterou v roce 1914 pořídil německý fotograf August Sander. Vidíme na ní tři mladé muže v oblecích, s kloboukem a hůlkou, kteří míří na taneční zábavu do sousední vesnice. Podle jejich držení těla to vypadá, jako by se zrovna zastavili v chůzi a zírali do objektivu fotografa, který jim náhle vstoupil do cesty. Dva z nich kouří cigaretu.

Zajímavostí je, že se ve skutečnosti nejednalo o trojici zemědělců. Z venkova sice pocházeli, ale všichni tři pracovali v dole na železnou rudu (dva z nich ji těžili, třetí pracoval v tamní kanceláři). Snímek byl pořízen v oblasti Westerwaldu krátce před 1. světovou válkou, ve které jeden z nich bohužel zahynul. Fotografie tak rázem dostává jiný, závažnější rozměr, když si uvědomíme, že pro jednoho z nich to byla možná úplně poslední zábava v životě. Titul je dvojsmyslný a odkazuje také na „tanec“, který je čekal na frontě.

Snímek nám může mnohé říct i o tehdejší módě. Britský kritik umění John Berger poukazuje ve své eseji The Suit and the Photograph (1980) na obleky, které na sobě muži mají: „Tři mladí muži pochází z teprve druhé generace, která mohla nosit podobné obleky na německém venkově. Před dvaceti nebo třiceti se prodávaly v ceně, za kterou si je tamní obyvatelé nemohli dovolit. Dnešní mladí venkované, alespoň ti ze západní Evropy, nosí černé obleky už jen zřídka, ale tehdy si je lidé oblékali na slavností příležitosti nebo v neděli.“

Berger dále píše, že obleky se mezi chudými venkovany těšily oblibě zejména z důvodu, že mladí tak mohli skrýt svůj obyčejný původ.

Fotografie tří „farmářů“ inspirovala také amerického spisovatele Richarda Powerse, který na jejím základě napsal stejnojmennou prvotinu Three Farmers on Their Way to a Dance.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu